Face cognition: Symmetric happy faces lead to attractiveness
Yüz bilişi: Simetrik mutlu yüzler çekiciliğe yol açar
  1. Tez No: 825298
  2. Yazar: EZGİ NUR CÜRGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE CANDAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çekicilik yargıları simetri, bakış yönü ve duygu gibi birçok faktörden etkilenir. Bu tezde simetrinin bu yargıları nasıl etkilediği ve bakış yönü veya yüz ifadesi eklemenin sonuçları nasıl değiştirdiği incelenmiştir. Deney 1 ve 2'de iki alternatifli zorunlu seçim tanıma ve derecelendirme görevi kullanılarak simetrik veya asimetrik yüzlerin daha çekici bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Sonuçlar, her iki görevi de kullanarak simetrik yüzlerin asimetrik yüzlerden daha çekici olarak algılandığını ortaya koymuştur. Ayrıca Deney 2'de görsel hafıza ölçülmüştür. Ancak simetrik ve asimetrik yüzler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Deney 3'te simetri ve bakış yönü arasındaki etkileşimin algılanan çekiciliği nasıl etkilediği araştırılmıştır. Katılımcılar farklı yüzlerin simetrik ve asimetrik versiyonlarını görmüşler, ancak bu kez gözler açık, kapalı veya başka yöne çevrilmiştir. Sonuç olarak, doğrudan bakan yüzler, bakışlarını kaçırana göre daha çekici olarak derecelendirilmiş, ancak simetri ve bakış yönü arasında anlamlı bir etkileşim bulunamamıştır. Deney 4'te simetri ve yüz ifadesi arasındaki etkileşim incelenmiştir. Sonuçlar, mutlu ve nötr ifadelere sahip simetrik yüzlerin, asimetrik yüzlerden daha çekici olarak algılandığını göstermiştir. Ancak üzgün ifadeli yüzlerde böyle bir fark bulunamamıştır. Genel olarak, mevcut deneyler simetrinin algılanan çekicilik için etkili bir faktör olduğunu ve etkisinin yüz ifadesi gibi diğer faktörlerle de görülebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Attractiveness judgments are influenced by many factors such as symmetry, gaze direction, and emotion. In this thesis, it was examined how symmetry affect these judgments, and how adding gaze direction or face expression changes the results. In Experiment 1 and 2, it was examined whether symmetric or asymmetric faces were found as more attractive using 2AFC and rating task. Results revealed that using both task, symmetric faces were perceived as more attractive than asymmetric faces. Also, in Experiment 2, a surprise memory task was performed. However, no significant difference was found between symmetric and asymmetric faces. In Experiment 3, it was investigated how the interaction between symmetry and gaze direction affect the perceived attractiveness. Participants saw symmetric and asymmetric version of different faces, but this time, eyes were open, close, or averted. As a result, faces with direct gaze were rated as more attractive than averted gaze significantly, but there was no significant interaction between symmetry and gaze direction. In Experiment 4, the interaction between symmetry and face expression was examined. Results showed that symmetric faces with happy and neutral expressions are perceived as more attractive than their asymmetric versions. However, there were no such difference for the faces with sad expression. Overall, the present experiments showed that symmetry is an effective factor for perceived attractiveness, and its effect can also be seen with other factors such as face expression.