Toksik adenom nedeniyle radyoaktif iyot tedavisi alanlarda hipotiroidi gelişiminin tahmininde makine öğrenimi modellerinin kullanımı
Predicting hypothyroidism development in toxic adenoma patients undergoing radioactive iodine treatment using machine learning models
  1. Tez No: 825297
  2. Yazar: MÜGE ERDEM ÇAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEN KARAKILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SIDDIKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç:Toksik nodüllerin tedavisinde kullanılan radyoaktif iyot tedavisi sonrasında istenmeyen bir etki olarak hipotiroidi gelişebilmektedir. Çalışmamızın amacı toksik adenom tanılı hastalarda radyoaktif iyot(RAİ) sonrası hipotiroidiyi öngörebilecek faktörlerin makine öğrenmesi yöntemleri yardımıyla araştırmaktır. Gereç ve Metod:2014-2023 yılları arası toksik adenom tanısıyla RAİ tedavisi almış 166 hastayı çalışmamıza dahil ettik. Veriler konvansiyonel istatistiksel yöntemler ve makine öğrenmesi modelleri ile incelendi ve yöntemlerin tahmin performansları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortancası 68 idi.Bu hastaların %61.4 ü kadınlardan oluşmaktaydı. Hastaların ortanca takip süresi 21 aydı.Tedavi sonrası vakaların %30.7'sinde (n=51) hipotiroidi geliştiği; %62 (n=103) vakada ötiroidi sağlandığı; %7.2 (n=12) vakada hipertiroidi durumunun devam ettiği görüldü.Remisyona giren vakaların %92.8'inin ilk bir yıl içinde ve hipotiroidlilerin %85'inin ilk 10 ay içerisinde geliştiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Hypothyroidism can develop as an undesired effect following radioactive iodine (RAI) treatment for toxic nodules. Our study aims to identify factors predicting post-RAI hypothyroidism in patients diagnosed with toxic adenoma using machine learning methods. Materials and Methods: We analyzed 166 patients diagnosed with toxic adenoma who received RAI treatment from 2014 to 2023. Data were assessed using conventional statistical methods and machine learning models, with method performance comparisons. Results: Patients had a median age of 68; 61.4% were female. Median follow-up was 21 months. Post-treatment, 30.7% (n=51) developed hypothyroidism, 62% (n=103) achieved euthyroidism, and 7.2% (n=12) remained hyperthyroid. Remissions mostly occurred within the first year (92.8%), with 85% of hypothyroidism cases developing within the initial 10 months.