Well-being and integration policies at the local level: Case of Syrians in Izmir
Yerel düzeyde iyilik hali ve entegrasyon politikaları: İzmir'deki Suriyeliler örneği
- Tez No: 825310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSELİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Göç, uluslararası çalışmalarda hem araştırmacıların hem de yerel toplulukların ilgisini ve dikkatini çeken önemli bir konudur. Suriye iç savaşının yol açtığı karma göç ise, göç konusunun görünürlülüğü ve önemini artırmıştır. Başta Suriye ile sınırı olan ülkeler olmak üzere çok sayıda ülke savaştan etkilenmiştir. Türkiye, 2023 yılı itibariyle, 12 yıllık süre içerisinde yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli ile dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Ancak, uzun yıllardır Suriyelilere ev sahipliği yapmasına rağmen, Türkiye henüz kapsamlı ve sürdürülebilir bir entegrasyon politikası geliştirememiştir. Bu çalışma, İzmir'de yaşayan düşük gelirli Suriyelilerin mevcut entegrasyon uygulamalarını maddi, öznel ve ilişkisel iyilik hallerine odaklanarak incelemektedir. Çalışma, 2022 yılının Haziran ve Temmuz aylarında İzmir'in farklı ilçelerinde yaşayan Suriyelilerle yapılan veri-temelli bir saha çalışmasına ve iyilik hali anketin analizine dayanmaktadır. Sonuç olarak çalışma, İzmir'de ikamet eden Suriyelilerin iyilik hallerinin özellikle 2021 yılına kıyasla kötüleştiğini ve ayrıca Suriyelilerin yerel toplumla entegrasyonunun kapsamlı ve sürdürülebilir bir şekilde ilerlemediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration is a salient topic in the field of international studies and has garnered significant attention from researchers and local communities alike. Mixed migration, prompted by the Syrian Civil War, has heightened the visibility and criticality of the migration issue. Numerous countries have been impacted by the war, particularly those that share a border with Syria. As of 2023, Turkey hosts the highest number of Syrian refugees in the world, numbering approximately 3.5 million over 12 years. However, despite long years of hosting Syrians, Turkey has yet to devise a comprehensive and sustainable integration policy. This study investigates the current integration practices of the low-income Syrians living in the Izmir, Türkiye with a focus on their material, subjective, and relational well-being. The study relies on empirical fieldwork and a well-being survey conducted in June and July of 2022, with Syrians dwelling in diverse districts of Izmir. Ultimately, the study reveals that the well-being of Syrians residing in Izmir has worsened, particularly when compared to 2021. Furthermore, the integration of Syrians has not progressed comprehensively and sustainably.