Kompleks dekonjestif lenfödem terapisi uygulanmış olan meme kanseri hastalarda tümör tipi ile yapılan tedavilerin lenfödem hacmine olan etkisi- Retrospektif çalışma
The effect of treatment with tumor type on lymphedema volume in breast cancer patients undergoing complex decongestive lymphedema therapy - Retrospective study
  1. Tez No: 825320
  2. Yazar: KÜBRA TÜRKER KARAYAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Senoloji Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Senoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Mevcut tez çalışmasında meme kanseri olan ve sonrasında lenfödem gelişmiş hastalara uygulanan kompleks dekonjestif lenfödem terapisinin, tedavi öncesindeki ve sonrasındaki sonuçlarının hormonal tümör tipi ilişkisini araştırmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Mevcut çalışmaya, Acıbadem Maslak Hastanesi Meme ünitesi kliniğine başvuran ve klinikte kompleks dekonjestif lenfödem terapisi uygulanmış en az 2 cm lenfödemi olan grade I-II-III meme kanseri olan ve 18 yaş üstü 100 hasta dahil edildi. Hastaların sosyodemografik, klinik hastalık bilgileri, antropometrik ölçümleri ve ağrı değerlendirmeleri dosyalarından taranarak kaydedildi. Bulgular: Tedavi öncesinde hastaların eğitim durumunun düşüklüğü, premenopozal dönemde kansere yakalanma, ameliyat tipinin agresif olması, lenfödem olma süresi, insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 pozitif (HER2+) olma durumu lenfödem hacmini artıran bir faktör olarak saptandı (p=0,014). Ayrıca, lateral epikondil üstündeki alandaki çevre ölçümü değerleri artıkça hastaların aktivite sırasındaki ağrı değerleri yüksekti (p=0,009). Tedavi etkinliğinin değerlendirilmesinde ise östrojen reseptör pozitif olan hastalarda çevre ölçümü değerleri daha az iyileşti (p=0,034).
Özet (Çeviri)
Purpose: In the current thesis study, it is aimed to investigate the hormonal tumor type relationship between the results of complex decongestive lymphedema therapy applied to patients with breast cancer and subsequently developed lymphedema, before and after treatment. Materials and Methods: This study included 100 patients over the age of 18 with grade I-II-III breast cancer and at least 2 cm of lymphedema who applied to the Acbadem Maslak Hospital Breast Unit and received complex decongestive lymphedema therapy in the clinic. Sociodemographic, clinical disease information, anthropometric measurements and pain assessments of the patients were scanned and recorded from their files. Results: Low educational status of the patients before the treatment, having cancer in the premenopausal period, aggressive type of surgery, duration of lymphedema, and being human epidermal growth factor receptor 2 positive (HER2+) were found to be factors that increase the volume of lymphedema (p=0,014). In addition, as the anthropometric measurement values increased in the area above the lateral epicondyle, the pain values of the patients during activity were higher (p=0,009). In the evaluation of treatment efficacy, lymphedema volume improved less in patients with estrogen receptor positive (p=0,034).