An evaluation of the role of housing cooperatives in housing production: A case study of Ankara in post 1980 era
Konut yapı kooperatiflerinin konut üretimindeki rolünün değerlendirilmesi: 1980 sonrası Ankara deneyimi
- Tez No: 825321
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Konut yapı kooperatifleri, özellikle düşük ve orta gelirli kişiler için alternatif bir konut üretim modeli sunmaktadır. Türkiye'de konut yapı kooperatiflerinin ortaya çıkışı 1934 tarihli olup, yasal çerçevesi 1969 yılında Kooperatifler Kanunu ile oluşmuş ve 1981 ve 1984 yıllarında çıkan Toplu Konut Kanunları ile birlikte konut kooperatiflerinin konut üretimine katkısı zirveye ulaşmıştır. Ancak 2000'li yılların başından itibaren konut kooperatiflerinin konut üretimindeki payı düzenli olarak düşmeye başlamıştır. Bu çalışma; alternatif bir model olarak ifade edilen konut kooperatiflerinin, konut üretimindeki payının azalmasındaki sebeplerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle, gözlemlenen düşüşün sebeplerini analiz edebilmek adına 1980'den bu yana konut sektöründe yaşanan süreç ve mevzuattaki değişiklikler ile birlikte inceleyerek genel bir çerçevenin elde edilmesi amaçlamaktadır. Ayrıca, elde edilen çıkarımları takiben, Ankara'daki konut kooperatifleri yöneticileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle birlikte birincil elden karşılaşılan sorunların tespiti yapılarak, konut kooperatiflerinin etkinliği hakkında bütüncül bir değerlendirme yapılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın temel varsayımı, konut kooperatiflerinin öncelikle düşük ve orta gelirli grupların ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü bir alternatif olduğu, ancak son kırk yılda, bu gruplar tarafından erişilebilirliğinin sağlanamadığı üzerindedir. Bu varsayımın doğruluğunu tartışabilmek ve bu nedenleri ortaya koyabilmek adına, nedensellik araştırması ve yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular sonuç bölümünde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Housing cooperatives are the type of cooperatives that provides an alternative housing production model, particularly for low- and middle-income individuals. In Turkey, the development of housing cooperatives began with establishment of the first housing cooperative in 1934 in the Republican era. Regulatory framework that with the Cooperatives Law of 1969, followed by the Mass Housing Laws of 1981 and 1984, which witnessed a peak in the number of housing cooperatives and their contribution to housing production. However, since the early 2000s, there has been a declining trend in the share of housing cooperatives, while Housing Development Administration of Turkey and private sector have gained prominence in the housing production sector. This study aims to examine the factors contributing to the decline that observed since 1980, financial and institutional transformations in the housing sector, and legislative changes. To gain deeper insights, semi-structured interviews were conducted with housing cooperative managers in Ankara. The underlying assumption of this study is that housing cooperatives that serve as a robust alternative primarily catering to the needs of low and middle-income groups. However, over the past four decades, these groups have faced various barriers preventing their accessibility and preference for housing cooperatives. By conducting causal research and analyzing the outcomes of the semi-structured interviews, this study seeks to validate the assumption mentioned above and shed light on the underlying reasons for the declining share of housing cooperatives. Ultimately, the findings will be discussed in the concluding section to provide a comprehensive understanding of the topic.