Hold-up problem in Turkish technical insolvency law
Türk teknik iflas yasasında hold-up problemi
- Tez No: 825319
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KÜÇÜKŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türk Ticaret Kanunu, firmaların özsermayelerinin belli bir kısmını geçmiş yıllar zararları nedeniyle kaybetmeleri durumunda firma üzerindeki bazı kontrol haklarının yöneticilerden firma sahiplerine devredilmesini öngörmektedir. Bu çalışma, yasadaki ilgili maddelerin firmaların ex-ante ve ex-post yatırımlarına etkilerini incelemektedir. Öncelikle Türkiye'deki neredeyse tüm sermaye şirketlerini kapsayan geniş bir veri seti ile geçekleştirilen Regresyon Süreksizlik Tasarımı (RDD) analizi ile yasanın öngördüğü yükümlülüğe tabi olma eşik değerinin hemen üzerinde olan firmaların ve eşik değerin hemen altında kalan ve yükümlülüğe tabi olmayan benzer firmalara göre bir sonraki yılda mevcut maddi duran varlık stoklarını azalttıkları bulgulanmıştır. Bu bulgudan hareket ile, maddi duran varlık stoklarında azalışa gitme eğiliminin henüz yasaya tabi olmayan firmalarda hold-up tehdidi yaratıp yaratmadığı irdelenmiştir. Sonuçlar eksik yatırım davranışının varlığına işaret etmektedir; vekalet maliyetinin daha yoğun olduğu firmalarda diğer firmalara göre kanunun öngördüğü yükümlülük eşik değerlere yaklaştıkça daha az yatırım yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish Commercial Code prescribes contingent control right shift from the manager to the owner in case shareholder's equity shrinks at some threshold due to the accumulation of net losses in previous years. This study investigates the ex-ante and ex-post impacts of this law on corporate tangible fixed asset investments in Türkiye. Using an extensive firm-level dataset that covers almost all incorporated firms, I first employ the Regression Discontinuity Design setup and show that firms that are positioned just above the threshold cut their tangible fixed asset stocks in the following year compared to similar firms in the just below of the threshold. Following this finding, I further investigate whether this practice of cutting tangible assets is anticipated as a potential ex-ante hold-up threat by managers. Results point to the existence of a managerial underinvestment problem; firms with severe agency conflicts invest less compared to the firms with lower agency conflicts as their initial financial position becomes closer to the threshold imposed by law.