Bireylerin sağlık algısı ve sağlık bilişlerinin sağlık arama davranışı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health perception andhealth cognitions of individuals and health seeking behavior
- Tez No: 825337
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN MEVSİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlık arama davranışını etkileyebilecek sosyodemografik özelliklerin yanı sıra sağlık algısı ve sağlık bilişi ile ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız; DEÜ AHAD E-ASM evreninden 18-65 yaş arası 418 hastanın dahil edildiği kesitsel tanımlayıcı bir araştırmadır. Hastalar liste üzerinden basit rastgele örneklem yöntemi ile seçilerek telefonla aranıp çalışma hakkında bilgilendirilmiş ve ASM'ye davet edilmiştir. Katılımcılara araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile sosyodemografik bilgiler anketi, Sağlık Algısı Ölçeği, Sağlık Bilişleri Ölçeği ve Sağlık Arama Davranışı Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi, ANOVA testi ve korelasyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to reveal the relationship between health perception and health cognition as well as sociodemographic characteristics that may affect health seeking behavior. Method: Our study was a cross-sectional descriptive study in which 418 patients aged 18-65 years were included from the DEU AHAD E-ASM population. Patients were selected from the list by simple random sampling method, informed about the study by phone call and invited to the ASM. Sociodemographic information questionnaire, Health Perception Scale, Health Cognitions Scale and Health Seeking Behavior Scale were administered to the participants by the researcher using face-to-face interview method. SPSS 24.0 package program was used for statistical analysis. Independent samples t test, ANOVA test and correlation analysis were applied in the evaluation of the data.