Quasi-static analysis of soil pile interaction under earthquake loading
Deprem yükleri altında zemin-kazık etkileşiminin quası-statik analizi
- Tez No: 82534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. SADIK BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
öz DEPREM YÜKLERİ ALTINDA ZEMÎN-KAZIK ETKİLEŞİMİNİN QUASI-STATİK ANALİZİ BÜYÜKLÜ, Merih Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. B.Sadık BAKIR Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M.Yener ÖZKAN Ekim 1999, 86 Sayfa Bu çalışmada, deprem yükleri altında kazık deplasmanı ve tepkilerini hesaplayabilen, pratik kullanıma uygun, yaklaşık bir dinamik analiz metodu geliştirilmiştir. Zeevaert'in kabullerine dayanan bu yaklaşık dinamik analiz metodu, zemin-kazık etkileşimini elastik davranış olarak ele almaktadır. Zemin profili düşey yönde katmanlara ayrılmış ve zeminin yatay modülü de gözönüne alınarak her katmana kazık boyunca uygulanan kuvvetler Maxwell teoremi ile formüle edilmiştir. Oluşturulan denklemler kazık deplasmanı için çözülmüştür. Formülasyonda istenen serbest zemin deplasman profili, öngörülen deprem şiddetine bağlı olan model analizi ile hesaplanmıştır.Programlama dili olarak Mathcad 6.0 yazılımı kullanılmıştır. Birkaç örnek analizi yanında, hazırlanan bilgisayar programı ile parametrik çalışmalar da yapılmıştır. Kazık deplasmanı, moment ve kayma gerilmeleri dağılımlarının statik çözümlerle karşılaştırmaları yapılmış ve sonuçlar bilgisayar programı yardımıyla elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Dinamik Analiz, Statik Analiz, Mathcad 6.0, Deprem Kuvvetleri. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUASI-STATIC ANALYSIS OF SOIL-PILE INTERACTION UNDER EARTHQUAKE LOADING BÜYÜKLÜ, Merih M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. B. Sadık BAKIR Co-Supervisor : Prof. Dr. M.Yener ÖZKAN October 1999, 86 pages In this study, an approximate method of dynamic analysis to compute the pile displacements and reactions under earthquake loads is implemented in the form of a computer program suitable for practical applications. The approximate dynamic analysis method, which is based on Zeevaert's assumptions, considers the soil-pile interaction within the realm of elastic response. Soil profile was discretized into vertical segments and force exerted over the pile by each segment is formulated using Maxwell's theorem considering the horizontal subgrade modulus of the soil. Resulting set of equations were solved for pile displacements. Free-field soil iiidisplacement profile required in the formulation is calculated by modal analysis depending on the presumed earthquake intensity. Mathcad 6.0 software is used as the programming language. Besides analyses of several example cases, parametric studies are also conducted using the prepared computer code. Comparisons regarding pile displacements, moment and shear distributions are made between the true static solutions, and the results obtained using the computer code. KEYWORDS : Dynamic Analysis, Static Analysis, Mathcad 6.0, Earthquake Forces. IV