Uluslararası ilişkiler bağlamında siyaset ve sosyal medya ilişkisinin örnek olaylarla incelenmesi
Examination of the relationship between politics and social media in the context of international relations with case studies
  1. Tez No: 825360
  2. Yazar: YUSUF ÖMER ERTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA AKSOY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bilgisayar ve internet teknolojilerin yaygınlaşması ve gelişmesiyle beraber internet kullanımı da yaygınlaşmıştır. İnternetin bu evrimsel değişimle kazandığı nitelikler, internetin kullanım amaçlarının değişmesine sebep olmuştur. İnternetin gelişim süreci, 21. yüzyılda sosyal medyanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Akıllı cep telefonlarının yaşamımıza girmesiyle beraber sosyal medya insan yaşamının önemli bir parçası durumuna gelmiştir. Çağımızda bütün ülkelerde yaygın olarak kullanılmakta olan sosyal medya uygulamaları, insanların tüketim alışkanlıklarında, toplumdaki hedeflerinde ve günlük yaşamlarında güçlü bir rol oynamaktadır. Sosyal medya kullanıcıları için sunduğu işlevlerden organizasyon, anlık iletişim, geri bildirim verme ve arkadaş ağı oluşturma, siyasal katılım pratiklerini de değiştirmiştir. Son senelerde sosyal medya ağları birçok toplumsal harekette önemli rol oynamıştır. Bu çalışma, sosyal medya ve siyaset ilişkisi çerçevesinde sosyal medyanın siyaset üstündeki etkisini ortaya koymaya çalışmıştır. Bu düşünceyle sosyal medyanın toplumsal hareketler ve seçim süreçlerine etkisi 2008 ve 2012 ABD başkanlık seçimleri, Arap Baharı, Wall Street hareketi, 2010 Polonya Başkanlık Seçimleri İngiltere Genel Seçimleri, Wikileaks Devrimi ve Ukrayna'da yaşanmış olan olaylar gibi canlı örnekler bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the spread and development of computer and internet technologies, the use of the internet has also become widespread. The qualities that the internet has gained with this evolutionary change have caused the purpose of using the internet to change. The development process of the internet has led to the emergence of social media in the 21st century. With the introduction of smart mobile phones into our lives, social media has become an important part of human life. Social media applications, which are widely used in all countries in our age, play a strong role in people's consumption habits, goals in society and daily lives. Organization, instant communication, giving feedback and creating a network of friends, among the functions it offers for social media users, have also changed political participation practices. In recent years, social media networks have played an important role in many social movements. This study tried to reveal the effect of social media on politics within the framework of the relationship between social media and politics. With this in mind, the impact of social media on social movements and electoral processes is examined in the context of live examples such as 2008 and 2012 US presidential elections, Arab Spring, Wall Street movement, 2010 Polish Presidential Elections, British General Elections, Wikileaks Revolution and events in Ukraine.