Alaçam mübadele müzesi koleksiyonu ile okul öncesinde müze eğitimi
Museum education in pre-school with Alaçam exchange museum collection
  1. Tez No: 825361
  2. Yazar: AYSU YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GÜNERÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Müze, somut ve somut olmayan mirası araştıran, toplayan, koruyan, yorumlayan ve sergileyen, kâr amacı gütmeyen, toplumun hizmetinde olan kalıcı bir kurumdur. Halka açık, erişilebilir ve kapsayıcı müzeler, çeşitliliği ve sürdürülebilirliği destekler. Eğitim, keyif, yansıtma ve bilgi paylaşımı için çeşitli deneyimler sunarak etik, profesyonel ve toplulukların katılımıyla çalışır ve iletişim kurarlar. Bu bağlamda müzeler çeşitliliği ve sürdürülebilirliği destekleyerek önemli bir sosyal rol üstlenirler. Bu sayede, müzeler toplumda farkındalık yaratabilir ve insanların kültür, tarih ve sanat hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olabilirler. Göç olgusu yeni tanımla örtüşecek biçimde farklı müze türlerinde ele alınan temalardan biridir. Göç Müzeleri, Kent Müzeleri, Yerel Müzeler, Topluluk Müzeleri koleksiyonları gereği tamamen göç ve göçle ilgili nesneleri sergilerken, sanat müzeleri, bilim müzeleri geçici sergilerle bunları yapabilmektedirler. Bu araştırmada göç müzelerinde 60-72 ay okul öncesi dönem çocukları için eğitim etkinlikleri araştırılmış olup, Alaçam Mübadele müzesi koleksiyonu ile okul öncesi dönem çocukları için bir müze eğitimi etkinlikleri hazırlanması amaçlanmıştır. 2012 yılında Samsun İli Alaçam ilçesinde ziyarete açılan müze, mübadele döneminde çok sayıda göç alan bölgeden gelen mübadillerin kişisel eşyalarından oluşan toplam 240 eseri sergilenmektedir. Genel tarama modeli kullanılan bu araştırmada Alaçam Mübadele Müzesi koleksiyonuna yer alan nesneler ve bu nesnelerden hareketle kendileri için müze eğitimi etkinlikleri hazırlanan 60-72 ay arasındaki okul öncesi dönem çocukları çalışma grubu olarak ele alınmıştır. Alaçam Mübadele Müzesi koleksiyonunu oluşturan nesneler ve belgeler doküman inceleme yöntemiyle incelenmiş, müze koleksiyonunda öne çıkan nesneler seçilmiş ve Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programında yer alan kazanım ve göstergelerle karşılaştırılarak okul öncesi dönem çocuklarına uygun olacak şekilde müze eğitimi etkinliklere dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
A museum is a non-profit institution that investigates, collects, preserves, interprets, exhibits tangible and intangible heritage for the benefit of society. Open, accessible and inclusive museums support diversity and sustainability. They work ethically, professionally and with community participation by offering various experiences for education, enjoyment, reflection and knowledge sharing and communicating with the public. In this context, museums play an important social role by supporting diversity and sustainability. As a result, museums can create awareness in society and help people learn more about culture, history and art. The phenomenon of migration is one of the themes addressed in various types of museums, such as Migration Museums, City Museums, Local Museums, and Community Museums, which exhibit objects related to migration and display them in their collections. Art museums and science museums can also display them through temporary exhibitions. In this study, educational activities for preschool children aged 60-72 months were investigated in migration museums, and the aim was to prepare museum education activities for preschool children using the Alaçam Exchange Museum collection. The museum, which was opened for visitors in the district of Alaçam in the province of Samsun in 2012, exhibits a total of 240 personal belongings of immigrants who came from the region that received many immigrants during the exchange period. In this study, where the general scanning model was used, objects in the Alaçam Exchange Museum collection were examined and the group of preschool children aged 60-72 months, for whom museum education activities were prepared based on these objects, was considered. The objects and documents that make up the Alaçam Exchange Museum collection were examined using document review method, prominent objects in the museum collection were selected, and museum education activities were transformed to be suitable for preschool children by comparing them with the achievements and indicators in the Ministry of National Education Preschool Education Program.