مكافحة الفساد االمالي في منظور القرآن الكريم: دراسة مقارنة بين تفسير الأزهر وتفسير المصباح
Kur'an-ı Kerîm perspektifinde mali yolsuzlukla mücadele: El-Ezhêr tefsiri ile el-Misbâh tefsiri arasında karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 825445
  2. Yazar: MUHAMMAD AZKİA FAHMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUNJED AHMMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Mali yolsuzluk, çağlar boyunca meydana gelen en ciddi sorunlardan biridir ve bu nedenle Kur'an-ı Kerim bu konuya büyük önem vermiştir, çünkü bu konu Adem aleyhisselam zamanından beri cereyan etmiştir, çünkü hem Kabil hem de Hz. Habil, Her Şeye Gücü Yeten Allah'a kurban takdim etti. bu yüzden Tanrı, Habil'in sadakasını kabul etti; dürüstlüğü ve samimiyeti için ve Kabil'in bağlılığını kabul etmedi; Kötü niyeti ve dindarlığı olmadığı için. Bu araştırma, ulusa bu finansal yolsuzluk olgusuyla mücadelede Kur'an'ın yaklaşımını hatırlatmak ve uyarmak için geldi. Araştırma, Kur'an-ı Kerim perspektifinde mali yolsuzlukları ele alan teorik bir Kur'an çalışması olduğundan. Çalışma, iki yorum aracılığıyla tümevarımcı ve karşılaştırmalı yaklaşımları birleştirir, Abdülmelik Amr Allah'ın“Buya Hamke”olarak bilinen el-Ezher tefsiri ve Muhammed Kureyş Şihab'ın el-Misbah tefsirleridir ve Endonezya'nın ünlü müfessirleri arasındadırlar. Her ikisi de yorumlarında bu konuyu ele aldılar ve büyük özen gösterdiler. Bu araştırma, bu yolsuzluk hastalığının ciddiyetini açıklamayı amaçlamaktadır, böylece bu çalışma, meselelerini Kur'an-ı Kerim perspektifinden ele almakta ve bireysel ve kişisel olmak üzere mali yolsuzlukların ulaştığı şeyle ulus gerçeğinin düzeltilmesine katkıda bulunmaktadır. grup. Bu çalışma, Buya Hamke ve Kureyş Şehab'ın katkısının Güneydoğu Asya'daki çağdaş tercümanların bir modeli olduğu ve Kur'an'ın mali yolsuzlukla ilgili ayetlerini yorumlamada aralarında birçok benzerlik ve farklılık olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial corruption is one of the most serious problems that occurred throughout the ages, and therefore the Holy Qur'an took great care of this issue, as this issue occurred since the time of our master Adam, peace be upon him, because both Cain and Abel gave alms to God Almighty, so God accepted Abel's alms; for his honesty and sincerity, and did not accept the charity of Cain; For his bad intentions, and his lack of piety. This research came to remind the nation and alert it of its Quranic approach to combating this phenomenon of financial corruption. Because the research is a Quranic theoretical study to address financial corruption from the perspective of the Holy Qur'an, the study combines the inductive and comparative approach through the two interpretations, which are the interpretation of Al-Azhar by Abd al-Malik Amrullah, known as“Buya Hamka”and the interpretation of Al-Misbah by Muhammad Quraish Syihab, who are two of the famous interpreters in Indonesia. Both of them discussed this issue in their interpretation and took great care of it. This research aims to explain the seriousness of this disease of corruption, so that this study addresses its issues from the perspective of the Holy Quran, and contributes to correcting the reality of the nation with what it has reached of financial corruption, including the individual and the group. This study concluded that the contribution of Buya Hamka and Quraish Syihab is a model of contemporary interpreters in Southeast Asia, and there are several similarities and differences between them in interpreting the verses of the Qur'an related to financial corruption.