Evlilikte cinsel sorunlar ile çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stilleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 825497
  2. Yazar: GİZEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJEN İLNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Aile, bu kurumu meydana getiren bireylerin ruhsal ve bedensel değişimlerinden yüksek düzeyde etkilenebilen bir kurumdur. Evli kişiler arasında bulunan cinsel problemler yalnızca sadece söz konusu aile için sorun olmaktan ziyade aynı zamanda toplum sağlığını da ilgilendiren bir konu olmaktadır. Bu araştırmadaki temel amaç evlilikte cinsel sorunlar ile çocukluk dönemi travmaları ve bağlılık stilleri arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmektir. Kişilerin çocukluk dönemlerinde anne ve babalarından gözlemledikleri davranış ve tutumlar gelecekte nasıl bir birey olacakları üstünde önemli etkilere sahiptir. Bunun yanı sıra yaşanan travmaların da yetişkinlik dönemlerinde geçmişten gelen izleri taşıdığından ve hala devam ettiğinden söz etmek de mümkün olmaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgulara göre çocukluk döneminde yaşanan travmalar ile evlilikteki cinsel sorunlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken bağlanma stillerinden güvenli bağlanma ile cinsel sorunlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The family is an institution that can be highly affected by the spiritual and changes they experience. Sexual problems among married people are not only a problem for the family in question, but also a curiouss object in society. The main purpose of this research is toreveal the relationship between sexual problems in marriage and childhood traumas and coercive behaviors. The behaviors and attitudes that people observe from their parents during their childhood have important effects on what kind of person they will be. In addition to this, it is also possible to talk about the traumas experienced in their maturity periods from the past and still continuing. According to the findings obtained within the scope of the study, while there is no significant relationship between childhood traumas and sexual problems in marriage, there is a statistically significant relationship between secure attachment, one of the attachment styles, and sexual problems.