Kobilerin finansmanında bankaların kredilendirme süreci; bir imalat işletmesi örneği
The credit process of banks in financing sme's; an example of manufacturing enterprise
- Tez No: 825498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF ABDULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
KOBİ'ler ülke ekonomisine katkı bakımından önemli bir görev görmektedir. Ülke içi istihdamın artırılması ve yaptıkları ihracatla ekonomik değer üretmektedirler. Dolayısıyla da bu işletmelerin gelişimlerini sağlamak için desteklenmesi gerekmektedir. Buna yönelik pek çok ülkede çeşitli politikalar izlenmektedir. Bu politikaların başında da kredilendirme gelmektedir. Kredi ihtiyacının karşılanması KOBİ'lerin gelişimi için hayati öneme sahiptir. KOBİ'ler ihtiyaç duyulan kedilere ne kadar uygun şartlarda ulaşabilirlerse atılım yapmaları da bir o kadar kolaylaşacaktır.“KOBİ'lerin Finansmanında Bankaların Kredilendirme Süreci: Bir İmalat İşletmesi Örneği”isimli bu çalışmada da KOBİ'lerin kredi ihtiyaçlarının karşılanmasında bankalara başvuru süreçleri ve bu süreçlerde bankalarca yapılan analizlere odaklanılmaktadır. Bu çerçevede tezde ilk olarak, KOBİ tanımları, KOBİ'lerin genel yapısı, avantaj ve dezavantajları, finansman sorunları ve finansman kaynakları ile ilgili bilgiler verilmiş, daha sonra Türkiye'de finans kurumları tarafından KOBİ kredileri değerlendirilirken analistin uygulayacağı yöntemler açıklanmıştır. Bankaların KOBİ Kredileri tahsisi ve kullandırılması süresince analistin hangi konulara önem vermesi gerektiği konulara dikkat çekilmiştir. Özellikle Psikolojik, SWOT, sektör, finansal ve kredi analizleri başta olmak üzere pek çok analize yer verilerek kendi kredibilitelerini görmek açısından KOBİ'lerin izlemesi gereken yollar ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada demir çelik sektöründe faaliyet gösteren bir imalat işletmesinin verileri kullanılarak örnek finansman süreci sunulmuştur. KOBİ'lerin krediye ulaşım aşamalarında tüm bu süreçlerin sağlıklı işlemesi için mevcut kaynaklara katkı sağlamak amacıyla hazırlanan bu çalışmada pek çok KOBİ'nin kuruluş ve işleyişlerinin sistematik bir şekilde olmamasından dolayı kredi alımında zorlandıkları ve bankaların istedikleri bilgi, belge ve teminatları sağlama konusunda yetersiz kaldıkları görülmektedir. Bu nedenle de bankaların KOBİ'lere yönelik faaliyetlerini sadece pazarlama mantığıyla değil aynı zamanda bir danışmanlık hizmeti verircesine ele alması, gerek finans kurumu gerek işletme açısından olumlu sonuçlar doğurabilir.
Özet (Çeviri)
SME's have an important role in terms of contributing to the country's economy. They produce economic value with the increase of domestic employment and the exports they make. Therefore, these enterprises need to be supported in order to ensure their development. Various policies are followed in many countries for this purpose. Crediting is one of these policies. Meeting the loan needs is of vital importance for the development of SME's. The more favorable conditions SME's can access the loans they need, the easier it will be for them to make a breakthrough. In this study, titled ''The Credıt Process Of Banks In Fınancıng SME's; An Example Of Manufacturıng Enterprıse'', the application processes to banks in meeting the loan needs of SME's and the analyses made by banks in these processes are focussed. In this framework, in the thesis, firstly, the definitions of SME's, the general structure of SME's, their advantages and disadvantages, financing problems and financing resources are given, and then while evaluating SME loans by financial institutions in Turkey, the methods to be applied by the analyst have been explained. Attention has been drawn to which issues the analyst should attach importance to during the allocation and use of SME loans by banks. It has been tried to reveal the ways that SME's should follow in order to see their own credibility by including many analyzes, especially psychological, SWOT, sector, financial and credit analyses. In this study, a sample financing process is presented by using the data of a manufacturing enterprise operating in the iron and steel industry. In this study, which was prepared to contribute to existing resources for the healthy processing off all these processes during the transportation stages of SMEs to credit, it is seen that many SMEs have difficulty in obtaining credits due to the lack of systematic establishment and operation and that banks are insufficient in providing the information, documents and guarantees they want. For this reason the fact that banks deal with their activites for SMEs not only with the logic of marketing, but also as if they are providing a consultancy service, may have positive results for both the financial institution and the business.