Experimental and numerical investigation of regenerative cooling with subcooled nucleate boiling in liquid rocket engines
Sıvı yakıtlı roket motorlarında aşırı soğutulmuş kabarcıklı kaynamalı rejeneratif soğutmanın deneysel ve sayısal incelenmesi
  1. Tez No: 825513
  2. Yazar: MAHMUT MURAT GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT SERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sıvı yakıtlı roket motorlarının (SYRM) geliştirilmeye başlanmasından bu yana, ısıl sebeplerden başarısızlığa uğramaması için motoru (yanma odası ve lüle duvarları) soğutmaya ihtiyaç duyulmaktadır. SYRM'lerin soğutulması için en sık kullanılan teknik rejeneratif soğutmadır. Bu teknikte yakıtlardan biri ya da ikisi birden enjektöre girmeden önce motor duvarları içindeki kanallardan geçerek soğutucu olarak görev görür. Bu çalışmada, SYRM tasarlama sürecinde rejeneratif soğutmanın modellenmesini sağlayacak komple bir tasarım ve benzetim aracı geliştirilmiştir. Benzetim aracı üç çözücüden oluşmaktadır; bir boyutlu (1B) tasarım aracı, iki boyutlu (2B) ısı iletimi çözücüsü ve özgür, açık kaynaklı bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı olan OpenFOAM tabanlı bir üç boyutlu (3B) iki fazlı akış çözücüsü. 1B tasarım aracı, geometrik parametrelerin soğutma kanalı tasarımına etkisini incelemek için ısıl devre modeline dayalı olarak çalışan en basit ve en hızlı yöntemdir. 2B model, sonlu farklar yöntemi kullanarak motorun katı kısmında çözüm yapıp duvar sıcaklıklarını tahmin etmekte ve buna ek olarak aşırı soğutulmuş kabarcıklı kaynamanın yerini belirleyerek ve buna göre ısı transferi değerlerini değiştirerek kabarcıklı kaynamanın tasarımlarda kullanılmasını sağlar. 3B benzetim aracı gerçek soğutma kanalı geometrileri için kabarcıklı kaynama ve eşlenik ısı aktarımı hesabı yapabilmektedir. Doğruluğu yüksek ve hesaplama gücünü kullanım açısından verimli bir 3B çözücü oluşturmak için, farklı faz değişimi modelleri ve model parametreleri incelenerek rejeneratif soğutma kanalı benzetimleri için en uygun olan kombinasyon seçilmiştir. Ayrıca araç seti, bu çalışmanın bir parçası olarak geliştirilen bir test düzeneği kullanılarak düz bir soğutma kanalında yapılan çeşitli deneylerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ever since the development of liquid rocket engines (LRE), there has been a need to cool the engine, i.e. combustion chamber and nozzle wall, to prevent thermal failure. The most common approach for this is regenerative cooling, where one or both of the propellants flow as coolants inside the passages of the engine walls before entering the injector. In this study, a complete tool set has been developed that enables design and simulation of regenerative cooling phenomenon during the design of an LRE. The developed set consists of three tools, a one-dimensional (1D) design tool, a two-dimensional (2D) heat conduction solver, and a three-dimensional (3D) two phase flow solver based on the free and open source computational fluid dynamics software, OpenFOAM. The 1D design tool is simple and fast, and uses thermal circuit modeling to investigate the effect of geometrical parameters on the cooling channel design. The 2D tool simulates heat conduction in the solid walls of the engine to predict wall temperatures using the finite difference technique. It also enables the use of nucleate boiling by locating the subcooled nucleate boiling onset point and using appropriate heat transfer rates. The 3D simulation tool is capable of solving two-phase nucleate boiling and conjugate heat transfer in real cooling channel geometries. In order to create an accurate and computationally efficient 3D solver, different phase change models and model parameters have been investigated and their optimal combination of them for regenerative cooling channel simulations is selected. In addition, the developed computational tool set is validated through experiments on a straight cooling channel by using a test setup designed, manufactured and used as a part of this work.