Erkek egemen çalışma ortamında, kadınların karşılaştıkları sorunlar ve engeller: Kadın güvenlik görevlileri üzerine bir alan araştırması
Problems and barriers faced by women in a male-dominated work environment: A field study on female security guards
  1. Tez No: 825514
  2. Yazar: DİLEK AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DERİN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez çalışması, erkek egemen çalışma ortamlarında kadınların karşılaştığı sorunlar ve engeller üzerine odaklanmaktadır. Özellikle kadın güvenlik görevlileri üzerinde gerçekleştirilen bir alan araştırmasıdır. Tez, kadın güvenlik görevlilerinin çalışma deneyimlerini, mesleki gelişimlerini, yaşadıkları zorlukları ve karşılaştıkları engelleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu sayede, kadınların güvenlik sektöründe karşılaştıkları cinsiyet temelli ayrımcılık, stereotipler, sosyal normlar ve diğer zorluklar hakkında anlayışımızı derinleştirmeyi hedeflemektedir. Tez, kadın güvenlik görevlilerinin deneyimlerini anlamak ve bu alanda daha iyi destek ve iyileştirmeler sağlamak için önemli bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, toplumsal cinsiyet bağlamında kadınların güvenlik sektöründe karşılaştıkları zorlukları anlamak ve bu zorlukları derinlemesine irdelemek amacıyla İstanbul'da yaşayan 15 kadın güvenlik görevlisi ile nitel araştırma yöntemi kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler, kadınların çalışma deneyimlerini, cinsiyet temelli ayrımcılıkla karşılaşma durumlarını, cinsiyet rollerinin etkisini ve güvenlik sektöründeki toplumsal cinsiyet dinamiklerini ele almıştır. Bu şekilde, toplumsal cinsiyet bağlamında kadın güvenlik görevlilerinin deneyimlerine odaklanarak, cinsiyet eşitliği ve adaleti sağlamak için atılması gereken adımların belirlenmesi amaçlanmıştır. Veri toplama aracı olarak, konunun daha iyi anlaşılması ve yorumlanması amacıyla, derinlemesine görüşmeler ve yarı-yapılandırılmış bir soru formu kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, kadın güvenlik görevlilerinin çalışma ortamında maruz kaldıkları cinsiyet temelli ayrımcılık, kısıtlamalar ve zorluklarla karşılaştıklarını ortaya koymaktadır. Yapılan analiz sonrasında bazı önerilerde bulunulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, kadın yöneticilerin kadın güvenlik görevlilerinin kariyer deneyimleri üzerindeki olumlu rolünü ortaya koymuştur. Ayrıca, bu çalışma sonucunda yeni bir kavramın tanımlanması gerektiği önerisi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the problems and obstacles faced by women in male-dominated work environments. It is a field research carried out especially on female security guards. The thesis aims to examine the working experiences of female security guards, their professional development, the challenges they experience and the obstacles they face. In this way, it aims to deepen our understanding of the gender-based discrimination, stereotypes, social norms and other challenges that women face in the security sector. The thesis aims to make an important contribution to understanding the experiences of female security guards and providing better support and improvements in this area. For this purpose, in order to understand the difficulties faced by women in the security sector in the context of gender and to examine these difficulties in depth, interviews were conducted with 15 female security officers living in Istanbul using qualitative research method. These interviews addressed women's work experiences, situations where they face gender-based discrimination, the impact of gender roles and gender dynamics in the security sector. In this way, by focusing on the experiences of female security officers in the context of gender, it is aimed to determine the steps that should be taken to achieve gender equality and justice. As a data collection tool, in-depth interviews and a semi-structured questionnaire were used to better understand and interpret ten. The findings of the study reveal that female security guards face gender-based discrimination, restrictions and challenges that they are exposed to in the work environment. After the analysis, some suggestions were made. As a result of the analyzes, the positive role of female managers on the career experiences of female security guards was revealed. In addition, as a result of this study, the suggestion that a new concept should be defined has emerged.