Finansal performans ile kurumsal yönetişim arasındaki ilişki: Irak'taki telekom şirketleri üzerine bir uygulama
The relationship between financial performance and corporate governance: An application on telecom companies in Iraq
- Tez No: 825519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Irak'ta telekom sektöründe yönetim kurulu profili gibi kurumsal yönetişim ile sahiplik yapısı ve finansal performans arasındaki ilişkiyi araştırmak ve aralarında farklılıklar olup olmadığını yapılandırmak ve bu amaca ulaşmak için vardığımız hedeftir. Irak'ta telekom şirketlerinin yönetim kurulu profili ve ortaklık yapısı gibi bağımsız değişkenler yönetim kurulu, iç denetim, dış denetim, açıklama ve şeffaflık, komiteleri, ve hesap verebilirlik iken, bağımlı değişken finansal performans. Bu çalışmada, tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış ve telecom Company'deki yöneticilerden toplanacak bilgiler örneklem büyüklüğü tahmin edilmiştir. Araştırmacı, katılımcılarla yüz yüze görüşerek anketi verecek ve birkaç gün sonra anketi geri alacaktır. Elde edilen sonuçlara göre, kurumsal yönetişim unsurlarının Telekom şirketlerinin finansal performansını kontrol etmede önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılabilir. Katılımcılara göre en önemli bileşenlerin yönetim kurulu, bilgilendirme, şeffaflık ve ardından inceleme ve denetim olması Alabede (2012) ve Davidson ve diğerlerinin (2005) bulgularıyla uyumludur. Diğer yandan kurumsal yönetişim unsurlarının şirketlerin finansal performansının başarısında gerçekten hayati bir rol oynadığını, büyümelerini, hayatta kalmalarını ve rekabet etmelerini sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between corporate governance, ownership structure and financial performance, such as the profile of the board of directors in the telecom sector in Iraq, and to structure whether there are differences between them and our goal to achieve this goal. Independent factor corporate governance variables such as board profile and shareholding structure of telecom companies in Iraq were board profile, information and shareholding structure, while dependent variables were measured in terms of profitability, repayment capacity, solvency, liquidity and financial efficiency. For this study, easy random sampling method was used for sampling and the sample size of the information to be collected from the managers in the telecom Company was estimated. The researcher will give the questionnaire by interviewing the participants face to face and will take the questionnaire back a few days later. According to the results, it can be concluded that corporate governance elements have a significant impact on controlling the financial performance of Telecom companies. According to the respondents, the most important components being the board of directors, disclosure, transparency, followed by review and audit, is in line with the findings of Alabede (2012) and Davidson et al. (2005). The results showed that corporate governance elements really play a vital role in the success of financial performance of companies, enabling them to grow, survive and compete.