Finansal iflas faktörlerinin sermaye yapısına etkisinin analiz edilmesi: Irak örneği
Analysis of the effect of financial failure factors on capital structure: Iraq example
  1. Tez No: 825520
  2. Yazar: ALİ KHALAF MOHAMMED ALASDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sermaye yapısı ile finansal iflas arasındaki ilişkinin niteliği, işletmenin performansına ve değerine etkisi açısından büyük önem taşımaktadır. Şirketler, yatırımlarını ve operasyonlarını borç ve öz kaynak karışımı yoluyla finanse etmeye çalışır ve bu kombinasyon bir sermaye yapısı oluşturmaktadır. Bu araştırma, Irak'ın Basra Valiliği'ndeki finansal kuruluşlarda, özellikle özel bankalarda, sermaye yapısının finansal iflasları (karlılık, banka büyüklüğü, likidite ve aktif büyüklüğü) azaltmadaki etkisini test etmek için tasarlanmıştır. Rastgele örnekleme yöntemi, Basra Valiliği'ndeki özel bankalarda çalışanlar üzerinde kullanılmış, araştırmacı tarafından bu bankalarda mali ve idari departmanlarda çalışanlara yüz yüze anket dağıtılmış ve anketler birkaç gün sonra katılımcılardan toplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, sermaye yapısının finansal iflas riskini azaltmada önemli bir role sahip olduğu tespit edilmiştir. Bireysel birikimden daha çok borçlanmaya ihtiyaç duyulması gerektiği, bunun bankanın ekonomik gelişimine katkı sağlayacağı yönündeki görüşleri ortaya koymuştur. Daha yüksek bir sermaye getirisi elde etmek, ancak bankayı likidite eksikliği ve finansal yükümlülüklerini yerine getirememe riskiyle karşı karşıya bırakabilir.
Özet (Çeviri)
The nature of the relationship between capital structure and financial bankruptcy is of great importance in terms of its effect on the performance and value of the enterprise. Companies seek to finance their investments and operations through a mix of debt and equity, and this combination creates a capital structure. This research is designed to test the effect of capital structure in reducing financial bankruptcies (profitability, bank size, liquidity and asset size) in financial institutions, especially private banks, in the Basra Governorate of Iraq. Random sampling method was used on the employees of private banks in Basra Governorate, face-to-face questionnaires were distributed by the researcher to the employees in the financial and administrative departments of these banks, and the questionnaires were collected from the participants a few days later. According to the results of the study, it has been determined that capital structure has an important role in reducing the risk of financial bankruptcy. He put forward the views that there should be a need for more borrowing than individual savings and that this would contribute to the economic development of the bank. However, achieving a higher return on capital may expose the bank to a lack of liquidity and the risk of being unable to meet its financial obligations.