İstanbul Sözleşmesi'nin imzalanma ve kaldırılma sürecinin yazılı basında temsili
Representation in the printed media of the ratification and withdrawal of the Istanbul Convention
  1. Tez No: 825558
  2. Yazar: İPEK TAŞKIN ÇÜRÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzalanmıştır. Bu yüzden İstanbul Sözleşmesi olarak anılmaktadır. Kadına yönelik şiddeti önleme hususunda atılan bu önemli adım, gazetelerin haberlerine de olumlu olarak yansımıştır. Ancak sözleşme imzalandıktan bir süre sonra tartışmalara konu olmuştur. Nitekim sözleşme 20 Mayıs 2021 tarihinde aile yapısını bozduğu ve eşcinselliği arttırdığı gerekçeleriyle kaldırılmıştır. Çalışma, İstanbul Sözleşmesi'nin imzalanması ve kaldırılmasının ana akım medya gazetelerinden muhafazakâr sağ ideolojiye sahip Sabah, Türkiye ve merkezden sağ ideolojiye kayan Hürriyet Gazetesi ile muhalif sol ideolojiye sahip Cumhuriyet, Sözcü ve Birgün gazetelerinde nasıl sunulduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemine seçilen gazeteler, Teun A. Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi yönteminden yararlanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence Against Women and Domestic Violence, prepared by the Council of Europe, was signed in Istanbul on 11 May 2011. That is why it is called the Istanbul Convention. This important step taken to prevent violence against women was reflected positively in the news of the newspapers. However, after a while the contract was signed, it became the subject of controversy. As a matter of fact, the contract was canceled on 20 May 2021 on the grounds that it disrupted the family structure and increased homosexuality. The study aims to show how the signing and abolition of the Istanbul Convention was presented in the mainstream media newspapers Sabah, Turkey with conservative right ideology, Hürriyet Newspaper that shifted from center to right ideology, and Cumhuriyet, Sözcü and Birgün newspapers with opposition left ideology. The newspapers selected for the sample of the study were analyzed by using the critical discourse analysis method of Teun A. Van Dijk.