Sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında yenilenebilir enerji stratejilerinin işletmelerin yeşil yönetim uygulamalarına ve örgüt performansına etkisi
The effect of renewable energy strategies on green management practices and organizational performance of businesses within the scope of sustainable development goals
- Tez No: 825559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma amacı, yeşil yönetim uygulamalarını incelemek ve faaliyetlerinde“yeşil yönetimi”uygulayan işletmelerin uygulamalarında belirledikleri amaç ve hedef, benimsedikleri yöntem ve elde ettikleri sonuçların nitelik olarak incelenmesi ve bu sonuçlara yönelik önerilerin geliştirilmesidir. Araştırmanın evreni, Türkiye'de yeşil yönetim uygulayan işletmelerdir. Örneklem ise İstanbul İlindeki yeşil yönetim uygulayan işletmelerdir. Örnekleme yöntemi her katılımcının birbirinden bağımsız şekilde seçilme şansının olduğu ve seçilenin örnekleme dahil edildiği bir örnekleme yöntemidir. Araştırma sonuçlarına göre; Sürdürülebilir Kalkınma ile Yenilenebilir Enerji Farkındalığı arasında anlamlı ve pozitif; Sürdürülebilir Kalkınma ile yeşil Yönetim Genel Boyutu arasında anlamlı ve pozitif; Sürdürülebilir Kalkınma ile Örgüt Performansı anlamlı ve pozitif bir ilişki çıkmıştır. Katılımcıların yeşil yönetim uygulamaları algılarındaki artışın, örgüt performansı artırdığı görülmektedir. Katılımcıların Sürdürülebilir kalkınma algılarındaki artışın, yeşil yönetim algısını artırdığı görülmektedir. Sürdürülebilir kalkınma algılarındaki artışın, örgüt performansı artırdığı görülmektedir. Yeşil yönetim uygulamalarının Örgütsel performansa etkisinde hem sürdürülebilir kalkınma hem de yenilebilir enerji stratejilerinin moderatör etkisini bulunmamıştır. Diğer yandan örgütsel performansın yeşil yönetim uygulamalarına etkisinde hem sürdürülebilir kalkınma hem de yenilebilir enerji stratejilerinin moderatör etkisini olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the green management practices and to examine the purpose and target, the method they adopt and the results they have obtained in the practices of the enterprises that apply“green management”in their activities and to develop suggestions for these results. The universe of the research is businesses that implement green management in Turkey. The sample is the enterprises applying green management in Istanbul Province. The sampling method is a sampling method in which each participant has the chance to be selected independently from each other and the chosen one is included in the sample. According to the research results significant and positive between Sustainable Development and Renewable Energy Awareness; Significant and positive between Sustainable Development and Green Management General Dimension; There is a significant and positive relationship between Sustainable Development and Organizational Performance. It is seen that the increase in the perceptions of green management practices of the participants increases the organizational performance. It is seen that the increase in the perception of sustainable development of the participants increases the perception of Green management. It is seen that the increase in sustainable development perceptions increases organizational performance. There was no moderator effect of both sustainable development and renewable energy strategies on the effect of green management practices on organizational performance. On the other hand, it has been revealed that both sustainable development and renewable energy strategies have a moderator effect on the effect of organizational performance on green management practices.