COVİD-19 pandemisi öncesi ve sonrası sağlık çalışanlarının çocukluk çağı aşı tutumu
The healthcare worker's atti̇tude about childhood vaccination before and after COVİD 19 pandemi̇c
- Tez No: 825601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİYE DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
COVİD-19 pandemisi çocukluk aşılamalarını olumsuz etkilemiştir. Bu çalışma Dicle Üniversitesi Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarının COVİD-19 pandemisi öncesi ve sonrası çocukluk çağı aşılarına yönelik tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışma için etik kurul onayı alınmıştır. Çalışmaya 526 sağlık çalışanı katılmıştır. Değerlendirmede sosyodemografik veri formu, çocukluk çağı aşılarına yönelik ebeveyn tutumları ölçeği(PACV) kullanılmış, ölçek soruları pandemi öncesi ve sonrası olmak üzere iki kere sorulmuştur. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 26.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya toplamda 526 kişi katılmış olup yaş ortalaması 35,89±6,46'ydı. Katılımcıların %53,8'i kadın, % 65,4'ü evli, %52,1'i çocuk sahibiydi. Katılımcıların % 39,5'i asistan doktor olup, % 77,4'ü dâhili bilimlerde çalışmaktaydı. Katılımcıların %66,7'si üniversite mezunuydu.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has negatively affected childhood vaccinations. This study was conducted to evaluate the attitudes of healthcare professionals at Dicle University Hospital towards childhood vaccines before and after the COVID-19 pandemic. The study was planned as a cross-sectional study. Ethics committee approval was received for the study. 526 healthcare professionals participated in the study. The sociodemographic data form and the parental attitudes towards childhood vaccines scale (PACV) were used in the evaluation, and the scale questions were asked twice, before and after the pandemic. Statistical analysis of the data was done using SPSS 26.0 program. A total of 526 people participated in the study and the average age was 35.89±6.46. 53.8% of the participants were women, 65.4% were married, and 52.1% had children. 39.5% of the participants were assistant doctors and 77.4% were working in internal sciences. 66.7% of the participants were university graduates.