An examination of exercise effects on self-reported well being using social media data
Egzersizin sosyal medya verilerini kullanarak kişinin bildirdiği iyi oluşu üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 825602
  2. Yazar: MUTLU SORUKLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sosyal medyanın artan kullanımı, fiziksel egzersiz ve sağlık arasındaki ilişkiyi in- celemek için yeni yollar açtı. Egzersizin fiziksel sağlık üzerindeki olumlu etkisi uzun süredir kabul edilirken, zihinsel ve duygusal esenlik üzerindeki etkileri önemli ölçüde dikkat çekmiştir. Bu bağlamda popüler bir sosyal medya platformu olan Twitter, bireylerin günlük yaşamlarındaki düşünce, duygu ve davranışlarını yansıtan gerçek zamanlı değerli bir veri kaynağı sağlamaktadır. Ayrıca, giyilebilir cihazların yük- selişi, araştırmacıların egzersiz verileri de dahil olmak üzere ayrıntılı etkinlik rapor- ları toplamasına olanak sağlamıştır. Twitter verilerinden ve duyarlılık analizinden yararlanarak, egzersizin günlük hayattaki refah üzerindeki etkilerini araştırdık. Egz- ersiz dönemlerinden önce, sırasında ve sonrasında gönderilen tweetlerin duyarlılık puanlarının analizi yoluyla, egzersizin genel duyarlılık üzerindeki etkisine ilişkin içgörüler elde etmek için egzersiz ve egzersiz yapılmayan dönemlerin ortalama du- yarlılık puanlarını karşılaştırdık. Metodolojimiz, eğilim puanı eşleştirme yöntem- lerini kullanarak zaman serisi verilerine nedensel çıkarım modellerini uygulamayı ve egzersiz sürelerinin insanların duygu durumlarını nasıl etkilediğini ortaya çıkar- mayı içeriyordu. Çalışmamızın sonuçları, düzenli fiziksel aktivitenin zihinsel esen- lik üzerindeki yapıcı etkisini vurgulamaktadır. Egzersizin günlük yayınlanan içerik üzerindeki olumlu etkisini, egzersiz dönemlerinde paylaşılan içeriklerin duygu du- rumuna olan pozitif etkisini açığa çıkararak göstermiş olduk. Bu araştırma, liter- atürdeki egzersiz ve günlük yaşam refahı arasındaki ilişki hakkındaki çalışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing usage of social media has opened up new avenues for studying the relationship between physical exercise and well-being. While exercise has long been recognized for its positive impact on physical health, its effects on mental and emo- tional well-being have gained significant attention. In this context, Twitter, as a popular social media platform, provides a valuable source of real-time data that reflects individuals' thoughts, emotions, and behaviors in their daily lives. Further- more, the rise of wearable devices has allowed researchers to collect detailed activity reports, including exercise data. By leveraging Twitter data and sentiment analysis, we explored the effects of exercise on daily life well-being. Through the analy- sis of sentiment scores of tweets posted before, during, and after exercise periods, we compared the average sentiment scores of exercise and non-exercise periods to gain insights into the impact of exercise on overall sentiment. Our methodology in- volved applying causal inference models to time series data by using propensity score matching methods, revealing how exercise periods influenced people's sentiment sta- tus. The results of our study highlight the constructive influence of regular physical activity on mental well-being. We have identified the positive effect of exercise on the daily posted content in terms of sentiment during the exercise periods. This research contributes to the growing body of knowledge on the relationship between exercise and daily life well-being.