The impact of teamwork and organizational culture on employee performance: In the perspective of Turkish companies
Takım çalışması ve örgüt kültürünün çalışan performansına etkileri: Türk şirketleri perspektifinde
- Tez No: 825600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Örgütsel bir ortamda, bu araştırma çalışması çalışan performansı, örgüt kültürü ve ekip çalışması arasındaki ilişkileri inceler. Bu çalışmanın amacı, bu önemli değişkenler arasındaki faydalı ilişkileri incelemek ve bunların çalışan performansını nasıl etkilediğine ışık tutmaktır. Bunu yapmak için, ekip çalışması, örgüt kültürü ve çalışan performansı üzerinde durularak araştırma yapısının kapsamlı bir değerlendirmesi gerçekleştirildi. Bu değişkenler arasında önerilen korelasyonları gösteren kavramsal bir model oluşturmak için teorik çerçeveler kullanıldı. Örgüt kültürünün, verimli ekip çalışması ve mükemmel performans için elverişli bir ortam sağlayarak çalışan davranışlarını ve tutumlarını etkilediği keşfedilmiştir. Çalışanların motivasyonu, bağlılığı ve işlerine olan bağlılığı, çıktıyı ve genel performansı artıran teşvik edici bir organizasyon kültürü algıladıklarında artar. Çalışan performansını artırmak için bu çalışma, ekip çalışmasını teşvik etmenin ve sağlıklı bir örgüt kültürü geliştirmenin değerini vurgulamaktadır. İşbirliğine dayalı, güvenilir ve açık bir iletişim ortamının geliştirilmesine öncelik verilmesi, çalışanları başarılı bir şekilde işbirliği yapmaya teşvik edecektir. Kuruluşlar, ekip çalışmasına kaynak ayırarak ve sağlıklı bir örgüt kültürü oluşturarak işgücünün tam potansiyelini gerçekleştirebilir ve daha iyi performans sonuçları elde edebilir. Kuruluşlarında çalışan performansını artırmak isteyen yöneticiler, yöneticiler ve insan kaynakları uzmanları için bu bulguların sonuçları çok önemlidir. Kuruluşlar, ekip çalışmasını teşvik etmeye ve olumlu bir örgüt kültürü oluşturmaya odaklanarak çalışan memnuniyetini, üretkenliği ve genel performansı artıran bir çalışma ortamı oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In an organizational setting, this research study examines the associations between employee performance, organizational culture, and teamwork. This study's goal is to examine the beneficial relationships between these important variables and give light on the ways in which they affect employee performance. In order to do this, a thorough evaluation of the body of research was carried out with an emphasis on teamwork, organizational culture, and employee performance. To create a conceptual model that depicts the proposed correlations between these variables, theoretical frameworks were used. It has been discovered that organizational culture influences employee behavior and attitudes, providing an environment that is favorable for productive teamwork and excellent performance. Employee motivation, engagement, and commitment to their work increase when they perceive an encouraging organizational culture, which boosts output and overall performance. For improving employee performance, this study emphasizes the value of encouraging teamwork and developing a healthy organizational culture. Prioritizing the development of a collaborative, trustworthy, and open communication atmosphere will encourage employees to cooperate successfully. Organizations may realize the full potential of their workforce and achieve better performance outcomes by putting resources into teamwork and establishing a healthy organizational culture. For managers, executives, and human resource professionals who want to improve employee performance inside their organizations, the ramifications of these findings are crucial. Organizations can build a work environment that fosters employee satisfaction, productivity, and overall performance by concentrating on encouraging teamwork and establishing a positive organizational culture.