Belirsizlik problemleri için hibrit matematiksel küme modelleri ve Covid-19 pandemisine yönelik karar verme yaklaşımları
Hybrid mathematical set models for uncertainty problems and decision-making approaches for the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 825605
  2. Yazar: ORHAN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tez beş ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde tezin konusu açıklanarak belirsizlik problemlerine yönelik genel kavramlar hatırlatılmıştır. İkinci bölümde, tezde kullanılan kavramların literatür bilgisi detaylıca verilmiştir. Üçüncü bölümde, tezde kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölüm tezin özgün kısmı olup yedi alt bölüme ayrılmıştır. Birinci ve ikinci alt bölümlerde bulanık parametreli esnek kümeler ve 2-kutuplu esnek kümeler için bazı yetersizlikler tespit edilmiştir ve bu matematiksel modeller yerine yeni hibrit yaklaşımlar önerilmiştir. Üçüncü alt bölümde 2-kutuplu esnek topolojik yapılar üzerine çalışılmıştır ve 2-kutuplu esnek sıralı topolojik yapı kavramı tanımlanmıştır. Dördüncü alt bölümde Q-nötrosofik esnek ilişkiler genelleştirilerek belirsizlik problemlerine yönelik daha iyi bir yaklaşım önerilmiştir. Beşinci ve altıncı alt bölümlerde ise Covid-19 pandemisi hastalığı üzerine bazı saptamalar yapılmıştır. Ayrıca salgının yayılmasını önlemek için bazı karar verme yaklaşımları inşa edilmiştir. Son olarak yedinci alt bölümde parametreleri etkileyen faktörlere odaklanan yeni matematiksel yaklaşımlar önerilmiştir. Beşinci bölümde ise sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of five main sections. In the first section, the subject of the thesis is explained and general concepts related to uncertainty problems are reminded. In the second section, the literature information of the concepts used in the thesis is given in detail. In the third section, the basic definitions and theorems used in the thesis are given. The fourth section is the original part of the thesis and is divided into seven subsections. In the first and second subsections, some inadequacies for fuzzy parameterized soft sets and bipolar soft sets have been identified and new hybrid approaches have been proposed instead of these mathematical models. In the third subsection, bipolar soft topological structures are studied and the concept of bipolar soft ordered topological structures is defined. In the fourth subsection, a better approach to uncertainty problems is proposed by generalizing the Q-neutrosophic soft relations. In the fifth and sixth subsections, some determinations were made on the Covid-19 pandemic disease. In addition, some decision-making approaches have been built to prevent the spread of the epidemic. Finally, in the seventh subsection, new mathematical approaches focusing on the factors affecting the parameters are proposed. In the fifth section, the results and recommendations are presented.