The impact of international military crises on OPEC policies (1991-2011)
Uluslararası askeri krizlerin OPEC politikalarına etkisi (1991-2011)
- Tez No: 825606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAT ULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mevcut araştırma, ekonomik gerçekçiliğin teorik çerçevesini kullanıyor, uluslararası örgütler de dahil olmak üzere uluslararası politik ekonomide hükümetin merkezi rolüne inanan Robert Gilpin'in düşüncelerine odaklanıyor. Ayrıca başta OPEC ve petrol şirketleri olmak üzere bazı uluslararası kuruluşların bilimsel üretimlerinden elde edilen istatistiksel veriler kullanılarak, 11 Eylül 2001 İkinci Basra Körfezi Savaşı ve 2003 Irak Savaşı olmak üzere üç askeri krizin enerji ekonomisi üzerindeki etkisini ve söz konusu krizleri takiben mümkün olduğu kadar bilimsel açıklamaları tahmin etmeye çalıştım. Söz konusu krizlerin ardından OPEC örgütü petrol piyasasını kontrol altına alma kararı almış ve araştırmanın bulgularına göre söz konusu askeri krizler boyunca petrol üretiminde düşüş yaşanmış ve bu da fiyatının artmasına neden olmuştur. Bu enerji taşıyıcısının üretimini artırmayı amaçlayan OPEC, başta ABD olmak üzere birincil tüketiciler olmak üzere pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için önlemler almıştır. Bu önlemler, talebi karşılamak için Suudi Arabistan'ın fazla kapasitesinin kullanılmasını içeriyor. Ancak bu eylemlerin ardından, başta en güçlü üye olan Suudi Arabistan olmak üzere üye devletlerin ulusal çıkarlarından uzaklaşırken, bu enerji taşıyıcısını daha yüksek bir fiyata satmak isteyen diğer üyelerin çıkarına olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The current research uses the theoretical framework of economic realism, which focuses on the thoughts of Robert Gilpin, who believes in the central role of government in international political economy, including in international organizations. Also, using the statistical data extracted from the scientific productions of some international organizations, especially OPEC and oil companies, I tried to estimate the impact of the three military crises of the Second Persian Gulf War, September 11, 2001, and the 2003 Iraq War on the energy economy and as much as possible scientific explanation, following the mentioned crises, the OPEC organization decided to control the oil market, and according to the research's findings, throughout the mentioned military crises, there was a decline in oil production, which led to an increase in its price. Intending to increase the production of this energy carrier, OPEC has devised measures primaryss the market's needs, particularly the primary consumers, including the United States. These measures involve utilizing the surplus capacity of Saudi Arabia to meet the demand. However, following these actions, while diverging from the national interests of member states, especially the most powerful member, Saudi Arabia, has not been in the benefits to other members who seek to sell this energy carrier at a higher price.