Endüktif kapalı devre yöntemiyle araç detektörü tasarımı
Vehicle detector design using inductive loop method
  1. Tez No: 825607
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞRI DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kentleşme ve araç sayısındaki hızlı artış, günümüzde şehir içi ve şehirlerarası yollardaki trafik kontrol sistemlerinin de gün geçtikçe önemini artırmaktadır. Bu problemin çözümüne katkıda bulunmak için akıllı ulaşım sistemlerinin işletilmesi gerekmektedir. Bu sistemlerin işletilebilmesi için de gerekli verilerin toplanması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında akıllı ulaşım sistemlerinin işletilebilmesi için gerekli olan verilerin elde edilme yöntemleri incelenmiş ve endüktif kapalı devre araç detektörü tasarımı yapılmıştır. Endüktif kapalı devre araç algılama sistemi, temel olarak 2 alt bileşen şeklinde değerlendirilmiştir. Bunlar, endüktif döngü ve elektronik devre kısmıdır. Endüktif döngü izoleli bakır iletkenden sarılmış bobindir ve trafik akışının izleneceği yolda, zeminin 5-10 cm altına gömülmüştür. Elektronik devre kısmında ilk olarak, endüktif döngünün bağlı olduğu bir osilatör devresi bulunmaktadır. Endüktif döngünün üzerinden geçen araç, ortamın manyetik alanını değiştirerek bobinin endüktans değerini değiştirmektedir. Endüktans değeri değişen endüktif döngünün bağlı olduğu osilatör devresinin ürettiği sinyalin frekansı, değişmiş olur. Kontrol birimi bu frekans değişimini gözlemleyerek araç algılaması yapmaktadır. Yapılan algılama sonucunda elde edilen veri, işlenip kullanılmak üzere çevre birimlere aktarılmaktadır. Veri aktarım yöntemi olarak kablolu RS 485 seri haberleşme protokolü ile ve kablosuz Lo-Ra haberleşme modülü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urbanization and the rapid increase in the number of vehicles are increasing the importance of traffic control systems on urban and intercity roads. In order to contribute to the solution of this problem, intelligent transportation systems need to be operated. In order to operate these systems, it is necessary to collect the required data. In this study, the methods of obtaining the data required for the operation of intelligent transportation systems is examined and an inductive closed circuit vehicle detector is designed. Inductive closed loop vehicle detection system can basically be analyzed in 2 sub-structures. These are the inductive loop and the electronic circuit part. The inductive loop is a coil wound from insulated copper conductor and is buried 5-10 cm below the ground on the road where the traffic flow will be monitored. The first part of the electronic circuit is an oscillator circuit to which the inductive loop is connected. The vehicle passing over the inductive loop changes the inductance value of the coil by changing the magnetic field of the environment. The frequency of the signal produced by the oscillator circuit to which the inductive loop is connected changes. The control unit detects the vehicle by observing this frequency change. The data obtained as a result of the detection is transferred to the peripherals to be processed and used. RS 485, a wired serial communication method, and LoRa, a wireless communication method broadcasting at radio frequency, are used as data transfer methods.