The role of corporate governance in attracting foreign direct investment study the case of Iraq
Doğrudan yabancı yatırımı çekmede kurumsal yönetimin rolü Irak örneği
- Tez No: 825608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kurumsal yönetim, temel düzenlemeleri belirlemek ve iş dünyasında sistemler uygulamak böylece yatırımları çekmek, işletmeleri organize etmek ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı sağlamak olarak tanımlanmaktadır. Arap ülkelerindeki doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörleri incelemek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ancak çoğu, kurumsal yönetimin Irak'taki yabancı yatırım üzerindeki etkisini dikkate almadı. Bu nedenle, bu çalışma, Irak'ta gayri safi yurtiçi hasıla, enflasyon ve şeffaflık ve ekonomik özgürlük endeksi gibi birkaç önemli değişkene dayanarak kurumsal yönetimin Irak'a yabancı yatırımları çekmede bir rolü olup olmadığını belirlemeye çalışmaktadır. Bu çalışma, kurumsal yönetişim ile doğrudan yabancı yatırım arasındaki uzun ve kısa vadeli ilişkiyi araştırmak için ARDL modeline dayanmakta olup, burada önce çalışma değişkenlerinin istikrar düzeyi incelenmiş ve daha sonra yatırım için en uygun gecikme derecesi belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki ile uzun ve kısa dönem ilişkisi modelin denklemlerine göre incelenmiştir. Çalışma temel olarak, uzun vadede gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ve ekonomik özgürlüğün (LE) DYY üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna varmıştır. Enflasyon ve Uluslararası Şeffaflık Uluslararası Yolsuzluk Algı Endeksi'nin DYY üzerinde uzun vadede negatif ancak anlamlı olmayan bir etkisinin olduğunu da görebiliriz. Çalışmanın değişkenleri arasındaki kısa vadeli ilişkiyi inceleyerek, tüm kurumsal yönetişim değişkenlerinin kısa vadede Irak'taki doğrudan yabancı yatırımı etkilediğini not ettik, çünkü sonuçlar Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) olumlu ve önemli bir etkiye sahip olduğunu kanıtladı. doğrudan yabancı yatırım üzerinde, ancak Ekonomik Özgürlük Endeksi (LE) değişkeni, kısa vadede doğrudan yabancı yatırım üzerinde olumlu, ancak önemli ölçüde etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is defined as setting the basic regulations for work and applying systems in business, thus attracting investments, organizing businesses, and achieving sustainable economic development. Several studies have been conducted to examine the factors affecting the foreign direct investment in Arab countries. However, most of them did not take into account the impact of corporate governance on foreign investment in Iraq. Therefore, this study attempts to determine whether corporate governance has a role in attracting foreign investments in Iraq based on several important variables such as gross domestic product, inflation, and the index of transparency and economic freedom in Iraq. This study relied on the ARDL model to study the long- and short-term relationship between corporate governance and foreign direct investment, where the level of stability of the study variables was studied first, and then the most appropriate degree of delay was determined for the study. The relationship between the variables and the long- and short-term relationship was studied according to the equations of the model. The study basically concluded that that there is a positive and significant impact of gross domestic product (GDP), and economic freedom (LE) on the FDI in the long run. We can also notice that there is a negative but not signtificant impact if Inflation, and Transparency International Corruption Perception Index on the FDI in the long run. We note by studying the short-term relationship between the variables of the study that all corporate governance variables affect foreign direct investment in Iraq in the short term, as the results have proven that Gross domestic product (GDP), has a positive and significant impact on the foreign direct investment, but Index of economic freedom (LE) variable affect Positively, but not significantly on the foreign direct investment in the short run.