14-15 yaş kadın voleybolcularda tabata antrenman modeline göre uygulanan kalistenik egzersizlerin teknik performansa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of calisthenics exercises applied according to tabata training model on technical performance in 14-15 year old female volleyball players
  1. Tez No: 825609
  2. Yazar: GAMZE YAĞMUR DERTLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAB TÜRKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, 14-15 yaş kadın voleybolcularda Tabata yüklenme modeliyle uygulanan kalistenik egzersizlerin, teknik performans, çeviklik, sürat, dikkat ve dinamik denge parametreleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden, yaşları (14,73±0,45 yıl) lisanslı 33 kadın voleybol sporcusu (çalışma grubu n=19 ve kontrol grubu n=14) alınmıştır. Çalışma grubuna branş antrenmanlarına ek olarak Tabata yüklenme modeline göre her üç haftada bir şiddeti ve süresi artan kalistenik egzersizler haftada iki gün olarak yaptırılmıştır. Kontrol grubu sadece branş antrenmanlarını yapmıştır. Çalışma öncesi ön test ve 10 hafta sonrası son testler alınmış ve istatistik analizleri yapılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için gruplar arası farkların test edilmesinde İndependent Sample T test, grup içi farkların test edilmesi için Paired Sample T test uygulanmış ve sonuçlar p=0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Sporculara D2 dikkat testi, Bartlett servis isabet, parmak pas, manşet pas testleri, Y-dinamik denge üst ekstremite testi, 20m ve 10m sürat testi, çeviklik t testi uygulanmıştır. Tabata protokolüyle yapılan kalistenik egzersizlerin çalışma grubunun, dinamik denge, çeviklik, 10m sürat, ve dikkat parametrelerini ve voleybol teknik performansını olumlu etkilediği bulunmuştur. Bu bağlamda Tabata yöntemiyle çalışılan kalistenik egzersizlerin 14-15 yaş kadın voleybol sporcularda özellikle teknik performansı olumlu etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of calisthenics exercises applied with the Tabata training model on technical performance, agility, speed, attention and dynamic balance parameters in 14-15 year old female volleyball players. Licensed female volleyball athletes (n=33) aged (14.73±0.45 years), who agreed to participate in the study voluntarily (study group n=19 and control group n=14) were included. In addition to branch training in the study group, calisthenics exercises, which increased in intensity and duration every three weeks according to the Tabata training model, were performed two days a week. In addition to branch training, the study group was made to perform calisthenics exercises two days a week, with increasing intensity and duration every three weeks, according to the Tabata training model. The control group only did branch training. A pre-test was conducted before the study and a post-test was conducted 10 weeks later, and then statistical analysis was conducted. Since the data showed normal distribution, Independent Sample T test was applied to test the differences between groups, and Paired Sample T test was applied to test the differences within groups, and the results were evaluated at the p = 0.05 significance level. D2 attention test, Bartlett serve accuracy test, finger pass test, cuff pass test, Y-dynamic balance upper extremity test, 20m and 10m speed test, and agility t test were applied to the athletes. It was found that calisthenics exercises performed with the Tabata training model positively affected the dynamic balance, agility, 10m speed, attention parameters and volleyball technical performance of the study group. In this context, it can be said that calisthenics exercises performed with the Tabata training model positively affect the technical performance of 14-15 year old female volleyball athletes.