The impact of crude oil production on economic growth of developing economies: A case study of Nigeria
Gelişmekte olan ekonomilerin ekonomik büyümesinde ham petrol üretiminin etkisi: Nijerya örneği
  1. Tez No: 825610
  2. Yazar: FRANKLİN IRUOGHENE ATUAKPOHOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDMUND NTOM UDEMBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bir ülkenin ekonomik gelişimi genellikle o ülkenin sahip olduğu doğal kaynaklara bağlıdır. Bununla birlikte, kaynakların geliştirilmesi 19. yüzyıldaki endüstri devrimine katkıda bulunduğundan, doğal kaynakların ekonomik ilerlemeyi nasıl etkilediğini anlamak büyük bir ilgi konusudur. Bu konuyla ilgili yapılan ampirik araştırmalar, doğal kaynak gelişiminin ekonomik büyümeye etkisini pozitif ve negatif olmak üzere farklı yollarla ortaya koymuştur. Ancak doğal kaynak gelişimi ve ekonomik büyüme konusu birçok araştırmada hala sonuçsuz ve tartışmalıdır. Hollanda hastalığının Nijerya'daki etkisi çeşitli literatürlerde tartışılmaktadır, ancak hiçbir araştırma Nijerya'daki etkilerini belirlemek için denklem sistem analizi kullanmaya çalışmamıştır. Bu nedenle, bu araştırma çalışmasının temel amacı, bu bölümde ampirik olarak belirlenen Hollanda hastalığının, Nijerya'daki ham petrol üretimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye etkisini diğer katkıda bulunan değişkenleri dikkate alarak incelemektir. Bu araştırma, bir eks-post facto tasarımı kullanarak, araştırma dönemi boyunca zaman serisi verilerini kullanarak tarihsel belge verileri elde etmektedir. Veri kapsamı 1981'dan 2021'e kadar olan yılları içermekte olup toplamda 41 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Bu analizden elde edilen temel sonuç, ham petrol üretiminin Nijerya'nın gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) başına düşen gelir ölçümü olan ekonomik büyüme üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğudur. Ham petrol üretimi ile ekonomik büyüme arasındaki bu pozitif ilişki, ham petrol sektörünün GSYİH başına düşen gelir gibi genel ekonomik performansı sürdürmede kritik bir rol oynadığını göstermektedir ve Hollanda hastalığının varlığını işaret etmektedir. Nijerya, Hollanda hastalığı etkisinin karmaşıklıklarını yöneterek sürdürülebilir ekonomik büyüme sağlayabilir, petrol sektörüne olan bağımlılığını azaltabilir ve çeşitlendirilmiş ve dayanıklı bir ekonomi oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
The economic development of a country depends majorly on the natural resources owned by such country in most cases. However, given that the development of resources contributed to the industrial revolution in the 19th century, there is a great deal of interest in understanding how resource extraction influences economic progress. Both positive and negative pathways via which natural resource development might affect economic growth have been discovered by empirical research on this topic. Despite several findings on natural resource development and economic growth, the subject has remained inconclusive and hugely debatable. The effect of Dutch disease in Nigeria is being debated in different literatures but none of the research tries to use a system of equations analysis in determining its effects in Nigeria. As a result, the main requirement of this research study is to investigate the effect of the Dutch disease as empirically identified in this chapter on the relationship that exists between crude oil production and economic growth in Nigeria while taking into consideration other contributing variables. This research employs an ex-post facto design, utilizing time series data for the periods under investigation to acquire historical document data. The year of data coverage span from 1981 to 2021 totalling a period of 41 years. The major result provided from this analysis is that there is a positive significant impact of crude oil production on Nigeria economic growth measured with GDP per capita. The positive relationship between crude oil production and economic growth suggests that the oil sector plays a crucial role in driving overall economic performance, as measured by GDP per capita, indicating the presence of Dutch disease. Nigeria can navigate the complexities of the Dutch Disease effect, foster sustainable economic growth, and reduce its dependence on the oil sector while promoting a diversified and resilient economy.