Denge ve esneklik antrenmanlarının 14 -17 yaş erkek voleybol sporcularında teknik performans ve bazı motorik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of balance and flexibility training on technical performance and some motoric skills 14-17 year old male volleyball athletes
  1. Tez No: 825611
  2. Yazar: İSMET KURNAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAB TÜRKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı 14-17 yaş voleybol sporcularında denge ve esneklik antrenmanlarının, teknik performans, dinamik denge, esneklik parametrelerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden yaşları (15,60±1,00 yıl), lisanslı (denge grubu n=10, esneklik grubu n=10, kontrol grubu n=10) erkek voleybol sporcusu alınmıştır. Voleybol antrenmanlarının bitiminde denge grubuna denge antrenmanları ve esneklik grubuna esneklik antrenmanları 12 hafta boyunca (haftada 3 gün / 35 dk) olarak ve her her 4 haftada bir daha ileri hareketlerle şiddeti de artırılarak uygulatılmıştır. Kontrol grubuna voleybol antrenmanlarının dışında herhangi bir antrenman yaptırılmamıştır. Çalışma öncesi ön test ve 12 hafta süren çalışma sonrası son testler alınmış ve istatistik analizleri yapılmıştır. Veriler normal dağılımı olup olmadığına Shaphiro-Wilk testi ile bakılmış ve veriler normal dağılım göstermiş olduğu için grup içi farkların test edilmesinde Paired Sample T test uygulanmış ve gruplar arası farkların test edilmesinde One Way Anova, farkın hangi gruptan kaynaklandığı Tukey HSD ile kontrol edilmiş sonuçlar p=0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Sporculara antropometrik ölçümler, omuz hareketlilik testi, internal rotasyon, eksternal roatasyon testi, otur eriş testi, iki dirse arası mesafe testi Y dinamik denge alt ekstremite testi ve Bartlett servis isabet, manşet testleri ile smaç hızı testi uygulanmıştır. Esneklik çalışmaları sonucunda; sağ ve sol üst ekstremite omuz hareketlilik, sağ ve sol üst ekstremite eksternal rotasyon, gövde hareketlilik, iki dirsek arası mesafe, teknik performans olarak smaç hızı, servis isabet, manşet pas değerleri olumlu etkilenmiştir. Denge çalışmaları sonucunda; dinamik denge, teknik performans olarak smaç hızı, servis isabet değerleri olumlu etkilenmiştir. Araştırma sonuçları bütünsel olarak değerlendirildiğinde, esneklik ve denge antrenmanlarının voleybol sporcularının özellikle teknik performansları üzerinde olumlu etkisinin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of balance and flexibility training on technical performance, dynamic balance and flexibility parameters in volleyball athletes aged 14-17. Male volleyball athletes of age (15.60±1.00 years) and licensed (balance group n=10, flexibility group n=10, control group n=10) who voluntarily agreed to participate in the study were included. At the end of the volleyball training, the balance group was given balance training and the flexibility group was given flexibility training. These trainings were performed for 12 weeks (3 days a week / 35 minutes) and every 4 weeks, with more advanced movements and increasing intensity. The control group was not given any training other than volleyball training. Pre-test and post-test tests were taken after the 12-week study and statistical analyses were performed. The Shaphiro-Wilk test was used to check whether the data had a normal distribution, and since the data showed a normal distribution, the Paired Sample T test was applied to test intra-group differences. Additionally, in testing the differences between groups, One Way Anova was used to check which group the difference originated from and Tukey HSD, and the results were evaluated at the p=0.05 significance level. Anthropometric measurements, shoulder mobility test, internal rotation, external rotation test, sit and reach test, elbow distance test, Y dynamic balance lower extremity test, Bartlett serving accuracy, forearm pass test, spike speed test were applied to the athletes. As a result of flexibility studies; Right and left upper extremity shoulder mobility, right and left upper extremity external rotation, trunk mobility, distance between the elbows, spike speed, serving accuracy, and forearm pass values as technical performance was positively affected. As a result of balance studies; Dynamic balance, technical performance, spike speed and serving accuracy values were positively affected. When the research results are evaluated holistically, it can be said that flexibility and balance training have a positive effect on the technical performance of volleyball athletes.