The impact of electronic payment systems on financial performance of small and medium-sized enterprises: A field study on a developing country
Elektronik ödeme sistemlerinin küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal performansına etkisi: Gelişmekte olan bir ülke üzerine bir saha araştırması
  1. Tez No: 825617
  2. Yazar: KHALID ABDULKADIR AWALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) istihdam yaratılmasına, yeniliğin teşvik edilmesine ve yoksulluğun azaltılmasına yardımcı olarak Somali ekonomisinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, birçok küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ), geleneksel bankacılığa ve diğer resmi finansal hizmet biçimlerine erişim sağlamakta güçlük çekmektedir. Somali'nin nakit bazlı işlemlere bel bağlaması, ülkenin ekonomik potansiyelini sınırlamakta, ülkenin kalkınmasını yavaşlatmakta ve küçük ve orta ölçekli işletmeleri zora sokmaktadır. Elektronik ödeme sistemlerinin benimsenmesiyle bu sorunlar çözülebilir ve KOBİ'ler için mali ortam tamamen iyileşebilir. Araştırmada, katılımcılardan bilgi topladıktan sonra sonuçları analiz etmek için SPSS V25.0 kullandıldı. Çalışmada hem betimsel hem de çıkarımsal yöntemler kullanılmıştır. Ortalama, standart sapma, frekanslar ve histogramların tümü yaygın tanımlayıcı analizler olarak çalışmada yer almıştır. İstatistikte çıkarımsal analizin amacı, değişkenler arasındaki bağlantılar hakkında hipotetik sonuçlar oluşturmaktır. Bağımlı değişken ile onun açıklayıcı değişkenleri arasında nedensel bir ilişki kurmak için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, elektronik ödeme sistemleri ile finansal performans arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Özetle, elektronik ödeme sisteminin benimsenmesinin Somali'deki KOBİ'lerin ekonomik sağlığı üzerinde derin bir etkisi olmaktadır. Elektronik ödeme sistemlerini benimseyen küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler), nakit akışı yönetimi, pazar penetrasyonu, müşteri memnuniyeti ve nihai kârlılıkta iyileşmeler görüyor. Ancak, Somali'deki KOBİ'ler için elektronik ödeme sistemlerinin vaadini en üst düzeye çıkarmak, altyapı, bağlantı ve farkındalık kısıtlamalarını çözmeyi gerektirir. Elektronik ödeme sistemlerinin uygulanması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesini ve gelişmesini destekleyerek bir bütün olarak Somali ekonomisini canlandırma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) play a crucial role in the Somalian economy, helping to create jobs, spur innovation, and reduce poverty. Many small and medium-sized enterprises (SMEs), however, have difficulty gaining access to conventional banking and other forms of formal financial services. Somalia's reliance on cash-based transactions limits the country's economic potential, slows the country's development, and puts small and medium-sized enterprises at danger. These problems might be solved and the financial landscape for SMEs completely revamped with the adoption of electronic payment systems. After collecting information from participants, we used SPSS V25.0 to analyze the results. Both descriptive and inferential methods will be used in the study. The mean, standard deviation, frequencies, and histograms are all common descriptive analyses. The purpose of inferential analysis in statistics is to form inferences about the connections between variables. Multiple regression analysis will be used to establish a causal relationship between a dependent variable and its explanatory variables. The results of the study indicates that there is significant relationship between electron payment and financial performance. In sum, the adoption of Electronic Payment System has had a profound effect on the economic health of Somalia's SMEs. Small and medium-sized enterprises (SMEs) who adopt electronic payment systems see improvements in cash flow management, market penetration, customer satisfaction, and bottom line profitability. However, maximizing the promise of electronic payment systems for SMEs in Somalia requires solving the constraints of infrastructure, connectivity, and awareness. The implementation of electronic payment systems has the potential to boost Somalia's economy as a whole by bolstering the growth and development of small and medium-sized businesses.