The impact of digitalization on costumer acquisition for financial institutions: The comparision of Turkey and EMEA region
Dijitalleşmenin finansal kurumlar için müşteri edinimi üzerinde etkisi: Türkiye ile EMEA bölgesi karşılaştırması
- Tez No: 746699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TEVFİK KAPLANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Teknolojideki gelişmeler başta finans kurumları olmak üzere her sektörü etkilemektedir. Teknolojik yenilikler ve finansal teknoloji organizasyonları (Fintech) ile finans sektöründeki yapılarda önemli bir değişim yaşanmıştır. Rakiplere karşı avantajlı olmak için bankaların teknolojilerini ve dijital dönüşüm stratejilerini yeni trendler ve dönüşen müşteri davranışları açısından uygulamaları gerekmektedir. Bankaların, müşterilerin taleplerini karşılamak ve maliyetleri düşürmek için teknoloji, verimlilik ve inovasyonda başarılı performansı geliştirmesi gerekiyor. İnternetin günlük hayatımıza hızla girmesiyle birlikte, insanların alışveriş ve bankacılık işlemlerini yapma şekilleri değişerek daha teknolojik bir şekil almıştır. Tüm manuel işlemler artık daha hızlı, daha kolay ve daha rahat bir şekilde çevrimiçi olarak yapılabilir. Bunu gerçekleştirmek için Fintech şirketleri bankalarla işbirliği yaparak dijital cüzdanlar, çevrimiçi ödeme sistemleri, temassız banka/kredi kartı ödeme özellikleri, görüntülü görüşme ile çevrimiçi müşteri hizmetleri, modern ve daha otomatik banka şubeleri gibi yeni çözümler getiriyor. İyi bir dijital dönüşüm stratejisi ile riskleri de öngörerek, finansal kuruluşlar yeni teknolojiyi yakalayarak başarılı bir şekilde dönüşebilirler. Bu araştırma ve gelen müşteri cevaplarının analizinde, Türkiye ve EMEA Bölgesi'ndeki üç farklı bankayı karşılaştırarak, müşterilerin yeni finansal çözümlere yaklaşımında farklılıklar olduğunu görebiliriz. Finansal teknolojilerde dünya standardını yakalamak ve başarılı bir dijital transformaston stratejisi ve altyapısı ile firmalar büyük rekabet avantajı sağlayacaklardır.
Özet (Çeviri)
Developments in technology affects every sector especially financial insituties. There has been a significiant change in finance sector with the new technology innovations and financial technology organizations (Fintech). To keep up with the competitiors, banks need to implement their technology and digital transformation strategy in terms of new trends and transforming customer behaviours. Banks need to improve successful performance in technology, efficiency and innovation to meet customers demand and cut costs. As the internet rapidly get into our daily life, people have a new way for shopping and doing banking transactions. All manual transactions now can be done online that is faster, easier and more convenient. To make this happen, Fintech companies collabrote with banks to bring new solutions for customers such as digital wallets, online payment systems, contactless debit / credit card payment features, online customer service with video call, modern and more automated bank branches. With the good digital transformation strategy and foreseeing the risks, financial insituties can catch the new technology to implement it successfully. In this research and analysing of customer answers, comparing three different banks in Turkey and EMEA Region, we can see that there are differentations in customer preferences for their solutions. Catching the world standard for the financial technologies and implement it with a good strategy and infrastructure that will bring a huge competitive advantage.