The impact of financial management practices on the loan performance of the commercial banks in Baghdad
Mali yönetim uygulamalarının Bağdat'taki ticari bankaların kredi performansına etkisi
- Tez No: 825629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ticari bankalar finansal performanslarını artırmak için bütçelerini hazırlarken işletme sermayelerini iyi yönetmeye çalışmaktadırlar. Çeşitli tahmin faktörlerini kullanarak banka kredilerinin performanslarını incelemek için birçok ampirik çalışma yapılmasına rağmen kredi performans maliyet etkinliği ve temerrüt oranlarıyla ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır. Sonuç olarak çalışmanın amacı, Irak'taki seçili ticari bankaların finansal yönetim uygulamalarının (risk yönetimi, işletme sermayesi yönetimi, bütçeleme vb.) kredi performansına (kredi maliyet etkinliği, temerrüt oranları) etkisini bulmaktır. Bu tez, seçili Irak bankalarının bazı çalışanlarına anket uygulanmış ve nicel bir yöntemle ele alınmıştır. Bu çalışma, işletme sermayesi yönetimi ve bütçe yönetimi ne kadar iyi olursa, kredi maliyet etkinliğinin de o kadar yüksek olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Risk yönetimiyle ilgili olarak ise kredi maliyetinin etkinliği üzerinde çok az etkisi bulunmuştur. Risk yönetimi ve işletme sermayesi yönetimi ne kadar iyi olursa temerrüt oranları o kadar düşük olmaktadır. Bankalar, operasyonlarına finansal yönetim stratejileri ekleyerek kredilerin performanslarını artırabilirler. Ayrıca, politika yapıcıların politikalarını etkilemelerine ve kredi performanslarını iyileştirmenin bir yolu olarak bankalardaki finansal yönetim yaklaşımlarını geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Commercial banks strive to manage their working capital well while organizing their budgets to enhance their financial performance. Even though many studies have been done to figure out how well bank loans work based on different predictors, little progress has been made in studying the characteristics of loan performance in terms of loan cost effectiveness and default rates. As a result, the focus of this study was to find out the impact of financial management practices (risk management - working capital management - budgeting) on loan performance (loan cost efficiency - default rates) of commercial banks in Baghdad. This thesis relied on the quantitative approach by distributing a questionnaire to the employees of some Iraqi banks. This study found that the better the working capital management and budget management, the higher the cost efficiency of the loan. As for risk management has little effect on the cost efficiency of the loan, and the better the risk management and working capital management, the lower the default rates. Banks can improve the loan performance by incorporating financial management strategies to their operations. It may also help policymakers influence their policies and improve financial management approaches in banks as a way to improve loan performance.