The impact of unemployment on economic growth in Iraq (2003-2022)
Irak'ta işsizliğin ekonomik büyümeye etkisi (2003-2022)
  1. Tez No: 825628
  2. Yazar: YOUSIF MOHAMMED ZGHAIR AL-HARDANEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Farklı ülkelerin mali, parasal ve ticari iktisat politikalarının en önemli amaçlarından biri yüksek ekonomik büyüme oranlarına ulaşmak ve işsizlik oranlarını azaltmaktır. Sahip olduğu beşeri sermaye ve işgücü piyasasının, devletin üretiminde sürekli pozitif bir artışın sağlanmasını engelleyen ve dolayısıyla toplum üyelerinin ve birçok iktisatçının gelirini ve refahını etkileyen durgun gücü absorbe edememesi, sosyal, güvenlik ve politik etkiler. Çalışmaya bilimsel olarak eklenen, savaş sonrası Irak ekonomisinde yaşanan değişimlere tanık olan nispeten uzun ve yakın tarihli bir çalışma döneminin seçilmesidir. İşsizliğin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini test etmek için zaman serisi analizini kullanan standart bir model ve bu çalışma, 2003 ile 2022 yılları arasında Irak'ta işsizliğin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlıyor. Çalışmanın önemi, Irak ekonomisinin önündeki engellerden birinin açıklığa kavuşturulmasında yatmaktadır ve bu engel, Irak devletinin ekonomik büyümesine yansıyan ve etkileyen işsizlik sorunudur. Irak bu engeli aşmalı veya azaltmalıdır. Çalışma, standart bir model kurarak Irak'ta işsizliğin ekonomik büyüme oranlarını nasıl etkileyebileceğini ve devletin son dönemde uyguladığı ekonomik reformun bu oranlar üzerinde bir etkisinin olup olmadığını ortaya koymayı ve ardından bir dizi çözüm önermeyi amaçlamaktadır. . Bu, Irak'taki işsizliği azaltacaktır. Bu çalışma, işsizlik ve GSYİH arasındaki kısa ve uzun dönemli ilişkiyi analiz etmek amacıyla Pesaran, Shin ve Smith (2001) tarafından önerilen ARDL modeliyle ilişkili test yaklaşımına dayanacaktır. Çalışma, üretim fonksiyonuna göre ekonomik büyüme ile işsizlik arasında negatif, sermaye, emek ve GSYİH arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important objectives of the financial, monetary and commercial economic policies of different countries is to achieve high economic growth rates and reduce unemployment rates. The human capital it possesses, and the failure of the labor market to absorb the stagnant force, which hinders the achievement of a continuous positive increase in the state's production, and thus affects the income and well-being of society members, and many economists, social, security and political effects. The scientific addition to the study is the selection of a relatively long and recent study period, which witnessed changes in the Iraqi economy after the war. A standard model using time series analysis to test the impact of unemployment on economic growth, and this study seeks to explore the impact of unemployment on economic growth in Iraq between 2003 and 2022. The importance of the study lies in clarifying one of the obstacles facing the Iraqi economy, and this obstacle is the problem of unemployment, which in turn is reflected and affects the economic growth of the Iraqi state. Iraq must overcome this obstacle or reduce it. The study aims to find out how unemployment can affect economic growth rates in Iraq by building a standard model, and whether the economic reform adopted by the state in the recent period has an impact on these rates, and then trying to propose a set of solutions. This would reduce unemployment in Iraq. This study will be based on the testing approach associated with the ARDL model proposed by Pesaran, Shin and Smith (2001) with the aim of analyzing the short- and long-run relationship between unemployment and GDP. The study concluded that there is a negative relationship between economic growth and unemployment, and found a positive relationship between capital, labor and GDP, according to the production function.