Comparative numerical analysis and modelling of existing, damaged and restored timber structures
Mevcut, hasarlı ve yenilenmiş ahşap yapıların karşılaştırmalı sayısal analizi ve modellenmesi
- Tez No: 825641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLÜM KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çevresel ve sürdürülebilirlik faydaları nedeniyle ahşap yapılara artan ilgi göz önüne alındığında, bu yapıların çeşitli koşullar altında doğru bir şekilde analiz edilmesi çok önemlidir. Önceki çalışmalar, tüm hasar öncesi, kısmi hasar ve restorasyon sonrası ahşap çerçeve sistem davranışını ele almak yerine ağırlıklı olarak izole ahşap elemanların hasar gördüğünde ve restore edildiğinde davranışına odaklanmıştır. Bu çalışma, yerel ve küresel hasar parametrelerini vurgulayarak, bir kiriş ve 2B çerçeve sistemlerini sayısal analiz yoluyla değerlendirir. Amaç, hasar görmemiş, hasar görmüş ve restore edilmiş ahşap yapı sistemlerinin davranışını sayısal yöntemlerle anlamaktır. Çalışmanın önemi, yapının dinamik davranışının modellemesi ve değerlendirilmesi ile hasara maruz kalan ahşap sistemler için yapısal değerlendirme ve onarım stratejilerine yardımcı olması için öngörü sağlamasında yatmaktadır. Metodoloji, mod şekilleri ve doğal frekanslar üzerindeki hasar etkilerini araştırmak için sonlu eleman analizi, hasar simülasyonları ve modal güvence kriteri (MAC) karşılaştırmalarının kullanılmasını içerir. Çeşitli hasar senaryoları altında kiriş ve çerçeve sistemlerinin karşılaştırmalı analizi, dinamik davranış üzerinde önemli etkileri ortaya koymaktadır. Sonuçlar, hasarın mod şekillerini ve doğal frekansları önemli ölçüde değiştirdiğini ortaya koyuyor. Bununla birlikte, etki, yapısal karmaşıklığa ve hasarın boyutuna bağlı olarak değişir. Bulgular, hasarlı yapıların değerlendirilmesinde doğru dinamik analize olan ihtiyacı vurgulamakta ve deneysel verileri kullanarak daha fazla doğrulama önermektedir.
Özet (Çeviri)
Given the rising interest in timber structures for their environmental and sustainability benefits, accurate analysis of these structures under various conditions is crucial. Prior studies have predominantly focused on isolated timber elements' behavior when damaged and restored, rather than addressing entire pre-damage, partial damage, and post-restoration timber frame system behavior. This study assesses a beam and 2D frame systems through numerical analysis, emphasizing local and global damage parameters. The purpose is to understand the behavior of undamaged, damaged, and restored timber structural systems using numerical methods. The study's significance lies in its provision of insights into modelling and assessing dynamic behavior, aiding in structural evaluation and repair strategies for timber systems subjected to damage. The methodology involves the use of finite element analysis, damage simulations, and modal assurance criterion (MAC) comparisons to investigate damage effects on mode shapes and natural frequencies. Comparative analysis of beam and frame systems under various damage scenarios reveals significant effects on dynamic behavior. Results reveal that damage significantly alters mode shapes and natural frequencies. However, the impact varies based on structural complexity and damage extent. The findings emphasize the need for accurate dynamic analysis in assessing damaged structures and suggest further validation using experimental data.