Reading for Space: Contested Spaces in Contemporary North American Novels
Mekân için Okumak: Son Dönem Kuzey Amerika Romanında İhtilaflı Mekânlar
  1. Tez No: 825673
  2. Yazar: ŞEMSETTİN TABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SYLVIA MAYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Bayreuth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışma, Toni Morrison'un A Mercy, Dionne Brand'ın In Another Place, Not Here, Jhumpa Lahiri'nin The Namesake ve Carolyn See'nin There Will Never Be Another You adlı romanlarında fiziksel, sembolik ve toplumsal olarak inşa edilmiş mekanları kolonyalizm, adalet, diaspora ve risk kavramları üzerinden incelemektedir. Mekânın toplumsal olarak üretimine yönelik bir dizi kuramdan hareketle, insan yaşamının ve toplumsal deneyimlerinin mekânsal yönlerini incelemede kartografik bir uygulama olarak edebiyatın önemini ortaya konmaktadır. Mekân odaklı tahlillerde her bir roman, ihtilaflı mekanları ve alternatif mekânsal müzakereleri temsil eden eleştirel bir vesika olarak incelenmektedir. Böylelikle, mekânın sosyal ve ilişkisel olarak üretilmiş, açık, dinamik ve ihtilaflı yönlerine ışık tutan güncel kavramsallaştırmaları katkıda bulunulmakta ve incelenen romanlara ilişkin edebi tahlillere derinlik kazandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the ways in which Toni Morrison's A Mercy, Dionne Brand's In Another Place, Not Here, Jhumpa Lahiri's The Namesake, and Carolyn See's There Will Never Be Another You engage with the physical, ideological, and socially constructed“real-and-imagined”spaces of colonialism, justice, diaspora, and risk. Building on a range of theoretical approaches to the production of space, the dissertation explores the significance of literature as a cartographic practice charting the intricacies of the socio-spatiality of human life. Through rigorous readings, it examines each novel as a critical map that both represents and explores contested spaces and alternative spatial negotiations. These spatially oriented literary analyses contribute to recent conceptualizations of space as socially and relationally produced, open, dynamic, and contested, and enrich the existing scholarship on the novels discussed here.