The link between bad governance and conflicts in the Democratic Republic of Congo: Assessing the role of state institutions in instability in South Kivu
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki çatışmaların kötü yönetim ile bağlantısı: Güney Kivu'daki istikrarsızlıkta devlet kurumlarının rolünün değerlendirilmesi
  1. Tez No: 825672
  2. Yazar: CHRISTIAN AIME GEDEON FUNDY MUYUMBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC), sürekli çatışmalarla gölgelendi ve özellikle Güney Kivu, şiddet ve istikrarsızlığın sıcak noktası oldu. Bu tez, özellikle Güney Kivu'ya odaklanarak, DRC' deki kötü yönetişim ve çatışmalar arasındaki bağlantıyı keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, kötü yönetişimin bölgedeki istikrarsızlığa katkıda bulunma veya bu istikrarsızlığı hafifletmedeki rolünü araştırmaktadır. Tarihsel verilerin nitel analizini, politika belgelerini ve uzman görüşmelerini anketlerden ve raporlardan elde edilen nicel verilerle birleştiren karma yöntemli bir yaklaşım kullanır. Soruşturma, Güney Kivu'da yıllar içinde kötü yönetişim örnekleri ile çatışmaların tırmanması arasındaki kalıpları ve ilişkileri belirlemeyi amaçlıyor. Bu çalışma, bu çatışmanın tarihsel arka planını vermekte, devam eden güncel olayları araştırmakta ve yönetişim çerçevelerinde en iyi uygulamaları ve potansiyel iyileştirme alanlarını belirlemeye yardımcı olabilecek çözümler önermektedir. Bu araştırmanın bulguları, yerinden edilme ve insani kriz, zayıf yönetişim ve güvenlik gibi farklı vakaların olduğunu göstermiştir ve cinsel istismarlar ve insan hakları ihlalleri. İnsan hakları örgütleri, sivillere yönelik çok sayıda tecavüz ve diğer şiddet biçimlerini belgeledi. Ayrıca, bu araştırmanın bulguları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve ötesinde önemli çatışma çözümü ve devlet inşası üzerinde çalışan politika yapıcılar, uygulayıcılar ve araştırmacılar için çıkarımlara sahiptir. Bu çalışma, Güney Kivu'daki kötü yönetişim ve çatışmalar arasındaki bağlantıları ortaya çıkararak, bölgede sürdürülebilir barış ve istikrara katkıda bulunabilecek kanıta dayalı politika önerilerini bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Genel olarak bu çalışma, DRC' deki çatışmaların altında yatan karmaşık dinamikleri anlamaya yönelik kritik bir adımı temsil ediyor ve devlet kurumlarının Güney Kivu'da altta yatan şikâyetleri ele alma ve barışı desteklemede nasıl önemli bir rol oynayabileceğine dair içgöçüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Democratic Republic of Congo (DRC) has been marred by persistent conflicts, and South Kivu, in particular, has been a hotspot of violence and instability. This thesis seeks to explore the link between bad governance and conflicts in the DRC, with a specific focus on South Kivu. The study delves into the role of bad governance in contributing to or mitigating the region's instability. It employs a mixed-method approach, combining qualitative analysis of historical data, policy documents, and expert interviews with quantitative data from surveys and reports. The investigation seeks to identify patterns and correlations between instances of bad governance and conflict escalation in South Kivu over the years. This study gives historical background of this conflict, explores the current ongoing events and proposes solutions which can help to identify best practices and potential areas for improvement in the governance frameworks. The findings of this research have shown that there have been different cases of displacement and humanitarian crisis, weak governance and security; and sexual abuses and human rights abuses. Human rights organizations have documented numerous cases of rape and other forms of violence against civilians. Also, the findings of this research have implications for policymakers, practitioners, and researchers working on significant conflict resolution and state-building in the DRC and beyond. By uncovering the links between bad governance and conflicts in South Kivu, this study seeks to inform evidence-based policy recommendations that can contribute to sustainable peace and stability in the region. Overall, this study represents a critical step towards understanding the complex dynamics that underlie conflicts in the DRC, offering insights into how state institutions can play a crucial role in addressing underlying grievances and promoting peace in South Kivu.