Yangın olgularına adli antropolojik bakış açısı
Forensic anthropological perspective on fire phenomena
- Tez No: 825674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEHİR VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülkemizde afetler zaman zaman meydana gelmektedir. Afetler sonrasında can ve mal kaybı yaşanması kaçınılmazdır. Olay yeri inceleme çalışmalarında gösterilen titizlik hayatını kaybeden felaket kurbanlarının kimliklendirilmesinde oldukça büyük rol oynamaktadır. Bulunan insan kalıntılarının doğru bir şekilde uzmanlar tarafından incelenmesi sonucunda hayatını kaybetmiş kişilerin doğru kimliklendirilmesi için adli antropolog, diş hekimi, biyolog, entomolog bir arada çalışmalıdır. Yangın afetine maruz kalmış felaket kurbanlarının kemiklerinde yüksek ısıdan dolayı belirli değişimler görülmektedir. Bu değişimler bireylerin ölüm şeklini, insan kaynaklı yangınlarda ise yangının nasıl başlatıldığını ortaya koymakta ve felaket kurbanlarının kimliklendirilmesinin doğru yapılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Disasters occur from time to time in our country. Loss of life and property after disasters is inevitable. Crime scene investigation studies plays a major role in the identification of the disaster victims who lost their lives. After a disaster, when human remains found, forensic anthropologists, dentists, biologists and entomologists should work together to identify the people who have lost their lives. Certain changes are seen in the bones of disaster victims exposed to fire disasters due to high temperature. These changes reveal the manner in which individuals die, and in the case of human-caused fires, how the fire is started, and ensure that the identification of disaster victims is done correctly.