Performans kaygısı ve buna bağlı ortaya çıkan stres sorunlarının piyanistler üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Performance anxiety and an analysis on the effects of associated stress problems experienced by pianists
  1. Tez No: 825678
  2. Yazar: ASLI CEREN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DEMET AKKILIÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı, performans kaygısı yaşayan piyanistlerin, kaygıya bağlı olarak yaşadıkları stres sorunlarının tespit edilmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırma, tespit ve değerlendirme bulguları doğrultusunda, performans kaygısı ve stresi azaltabilmeye yönelik önerileri kapsamaktadır. Bu önerilerin, yalnızca piyanistler için değil, tüm müzisyenlerin faydalanabileceği ölçekte oluşturulmasının, çalışmanın daha fazla kişiye yarar sağlayabilir olması bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırma verileri, nitel bir araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında, yaşları 18-35 arasında olan, piyano ana sanat dalında öğrenim gören lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlik öğrencileri ile öğrenimlerini tamamlamış toplam 15 profesyonel piyanistle görüşülmüştür. Araştırma, 15 katılımcıyla sınırlandırılmış ve örneklerin geneli yansıttığı varsayılmıştır. Görüşmeler, araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme sorularına genel hatlarıyla bağlı kalınarak gerçekleştirilmiş ve katılımcıların izni ile kayıt altına alınmıştır. Katılımda gönüllülük esas alınmış ve katılımcıların kimlikleri deşifre edilmemiştir. Araştırma bulgularına göre, performans kaygısı, kaygı düzeyleri farklılık gösterse de pek çok müzisyenin yaşadığı bir rahatsızlıktır ve kişilik özelliklerinin, kişilerin kaygı yaşamaya yatkın olmalarına neden olduğu anlaşılmıştır. Kaygı ve stresin etkisiyle birlikte yaşanan fiziksel, zihinsel ve duygusal değişimlerin, kişileri ve performanslarını oldukça olumsuz etkileyebildiği tespit edilmiştir. Her tür olumsuz duygu ve düşünceyle başa çıkabilmek için gereken en önemli olgu, sağlıklı ve bilinçli bir psikolojiye sahip olmaktır. Bunu sağlayabilmek için, kişilerin kendilerini olumlu bir şekilde yönlendirmeleri, stres ve kaygıyı en aza indirgeyebilmek için kendilerine fayda sağlayacak yöntemleri keşfedip uygulamaları gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify and evaluate the stress problems experienced by pianists due to performance anxiety. The study includes the recommendations in terms of decreasing performance anxiety and stress in line with the results of the study. These recommendations could help not only the pianists but also other musicians. It is believed that the work is important in terms of being a beneficial soruce for more people. The data of the study were collected by a semi-structured interview method, a qualitative research method. Totally 15 professional pianists between the ages of 18-35 who are studying and already completed their education in an undergraduate and postgraduate program in the department of piano were interviewed as part of the study. The study was limited with 15 participants and it has been assumed that the examples reflect the general. The interviews questions were prepared by the researcher and the interwiews were recorded with the consent of the participants. Participation was voluntary and the identifications of the participants were not revealed. According to the results of the study, it has been noted that although anxiety levels are different, performance anxiety is a problem experienced by many musicians and personality traits cause to be prone to anxiety. It was found that the physical, mental and emotional changes due to the anxiety and stress can negatively affect individuals and their performances. The most important fact to cope with all kinds of negative feelings and thoughts is to have healthy and conscious psychology. It is believed that individuals should find the methods that will be beneficial for themselves. In addition they apply the methods apply to guide themselves positively and minimize stress and anxiety.