Gençlerin hiv/aids'ten korunmaya yönelik bilgi, algı ve deneyimleri: Panda (Inhambane-Mozambik) örneği
Youth's knowledge, perceptions and experiences on aids prevention: The case of panda (Inhambane-Mozambi̇que)
- Tez No: 825684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMMUZ GÖNÇ ŞAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin genel amacı, Panda'daki gençlerin HIV/AIDS'in önlenmesi konusundaki bilgi, algı ve deneyimlerini ortaya çıkarmaktır. Bu amaca ulaşmak için belirli hedefler tanımlanmıştır: katılımcıların HIV/AIDS virüsü ve bulaşma yolları hakkındaki bilgi düzeylerini ve bu bilgileri nasıl ve nereden edindiklerini belirlemek; katılımcıların HIV/AIDS virüsünün tedavisi hakkındaki bilgi düzeylerini ve bu hastalığa nasıl baktıklarını belirlemek gibi belirli hedefler izlenmiştir; katılımcıların HIV/AIDS'ten korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları ve bu yöntemleri kullanmaya istekli olup olmadıkları; katılımcıların çevrelerinde gördükleri farklı aşamalardaki HIV/AIDS vakalarına karşı tutumları; katılımcıların HIV/AIDS pozitif vakalara karşı ayrımcılık yapıp yapmadıkları ve HIV pozitif kişilerin kendilerinin ayrımcılığa veya dışlanmaya maruz kalıp kalmadıkları, kalıyorlarsa bu süreci nasıl yaşadıkları. Nitel araştırma yöntemlerine dayalı olarak ve yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla Panda'da yaşayan 16-30 yaş arası 14 gençten veri toplanmıştır. Bunlardan 9'u cinsel deneyim yaşamış (4'ü HIV/AIDS ile enfekte olmuş ve 5'i olmamış), kalan 5 genç ise cinsel deneyim yaşamamıştır. Bu katılımcılar amaçlı örnekleme tekniğine göre seçilmiştir. Veri toplama işlemi WhatsApp aramaları kullanılarak çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Panda'daki gençlerin HIV/AIDS virüsü hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak buna rağmen RİA, HIV/AIDS virüsüyle mücadeleye olumsuz katkıda bulunmaktadır çünkü birçok kız RİA'yı tercih ettikten sonra prezervatif kullanmayı bırakmaktadır. HIV/AIDS ile ilgili damgalama ve ayrımcılık ailelerde, okullarda ve işyerlerinde bir gerçektir. Sağlık çalışanlarının mesleki gizlilik konusunda eksiklikleri vardır ve son olarak dil sorunları HIV/AIDS konusunda topluma aktarılan bilgilerin etkinliğini olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this thesis is to explore the knowledge, perceptions and experiences of young people in Panda on HIV/AIDS prevention. Specific objectives were defined to achieve this overall goal: to determine the respondents' level of knowledge about the HIV/AIDS virus and its transmission routes and how and where they acquired this information; to determine the respondents' level of knowledge about the treatment of the HIV/AIDS virus and how they view this disease; whether the respondents have knowledge about HIV/AIDS prevention methods and whether they are willing to use these methods; participants' attitudes towards HIV/AIDS cases at different stages that they see in their environment; whether participants discriminate against HIV/AIDS positive cases and whether HIV positive people themselves are subjected to discrimination or exclusion, and if so, how they experience this process. Based on qualitative research methods and through semi-structured interviews, data were collected from 14 young people aged 16-30 living in Panda. Of these, 9 had had sexual experience (4 had been infected with HIV/AIDS and 5 had not), while the remaining 5 had not had sexual experience. These participants were selected according to purposive sampling technique. Data collection was conducted online using WhatsApp calls. It was concluded that young people in Panda have a comprehensive knowledge about the HIV/AIDS virus. However, despite this, the IUD contributes negatively to the fight against the HIV/AIDS virus because many girls stop using condoms after opting for the IUD. HIV/AIDS-related stigma and discrimination is a reality in families, schools and workplaces. Health workers lack professional confidentiality and, finally, language barriers negatively affect the effectiveness of HIV/AIDS information disseminated to the public.