Hastane performansında iletişim gücünün hastane performansına etkisi: Kamu hastaneleri örneği
The effect of communication skills on hospital performance at hospital performance: The case of public hospitals master's thesis
- Tez No: 825683
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kamu hastanesi çalışanları ve yöneticilerinin oldukça yoğun bir iş yüküne ve bir o kadar da zor koşullarda çalışmalarına rağmen sürdürülebilir performansa ulaşmaları oldukça zorlaşmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı: Bu çalışmada yöneticiler ve çalışanlar arasındaki iletişimin hastanenin performansına etkisini göstermektir. Burada performans-iletişim ilişkisi ele alınırken likert ölçeğinden yararlanılmaktadır. Ayrıca analitik bulgular regresyon analiz sonuçları ile desteklenmektedir. Veriler İstanbul sınırları içinde yer alan üç kamu hastanesinde toplam 313 kişiyle anket yöntemiyle, yüz yüze görüşerek elde edilmiştir. Araştırmaya konu olan hastaneler karşılaştırmalı olarak analiz edildiğinde her üç hastanenin yönetici ve çalışanlarının dürüstlük ilkesini önemsediği; yine iletişim olgusunun hastane performansını daha da iyileştireceği algısını benimsedikleri anlaşılmaktadır. Çalışmanın likert ölçeğine göre standardize edilmiş sonucu kısaca şu şekilde sıralanabilir: Burada hastanelerde ayrımcılığa yer verilmediğini, iletişim olgusunun hastane performansını daha da iyileştireceğini, stres olgusunun ise hem yöneticiler hem de çalışanlar açısından bir sorun olarak görüldüğünü söylemek mümkündür. Yine çalışmanın regresyon analizleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde iletişim göstergesinin performans üzerindeki etkisinin 0.86 düzeyinde olduğu; performansı etkileyen diğer faktörlerle birlikte iletişim gücünün etkileşim etkisinin 0,88 düzeyine çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is very difficult for public hospital employees and managers to achieve sustainable performance despite an intense workload and working in such difficult conditions. The main purpose of this study: To show the effect of communication between managers and employees on the performance of the hospital. Here, the Likert scale is used when considering the performance-communication relationship. In addition, analytical findings are supported by regression analysis results. The data were obtained by face-to-face interviews with a total of 313 people in three public hospitals located within the borders of Istanbul. When the hospitals that are the subject of the research are analyzed comparatively, it is seen that the managers and employees of all three hospitals care about the principle of honesty; it is understood that they adopt the perception that the communication phenomenon will further improve the hospital performance. The standardized result of the study according to the Likert scale can be briefly listed as follows: It is possible to say that there is no discrimination in hospitals, that communication will improve hospital performance even more, and that the phenomenon of stress is seen as a problem for both managers and employees. Again, when the regression analyzes of the study are evaluated as a whole, the effect of the communication indicator on the performance is at the level of 0.86; It is seen that the interaction effect of communication skills increased to 0.88, together with other factors affecting performance.