Anti-tank guided missile system design based on an object detection model and a camera
Nesne tespit modeline ve kameraya esas olan tanksavar güdümlü füze sistemi tasarımı
- Tez No: 825688
- Danışmanlar: PROF. PROF. DR. SİNAN KİVRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İkinci nesil tanksavar güdümlü füzeler (ATGM'ler), esas olarak operatörlerin hedefleri nişan alma ve vurma becerilerine bağlıdır, bu da onları daha az kesin hale getirir. Öte yandan, üçüncü nesil ATGM'ler maliyetlidir ve elektronik parazitlere karşı hassastır. Bu sorunları çözmek için, yapay zeka ve bilgisayarla görme teknolojileri kullanılarak ATGM'ler için akıllı ve otonom bir kontrol devresi tasarlandı ve inşa edildi. Kontrol devresi doğru ve uygun maliyetlidir. Sistem, hedef tankı tanımlamak için bir nesne algılama modeli kullanır ve konumunu belirlemek için temel matris ve nirengi yöntemlerini kullanır. Bu nedenle ortaya çıkan kontrol devresi akıllı, otomatik, hassas ve uygun fiyatlıdır. Bir tankı tespit etmek için, NVIDIA Jetson TX2 Development Kit'ten bir kamera kullanılarak tankın iki ardışık görüntüsü alınmıştır. Tankı tanımlamak ve çevresine sınırlayıcı bir kutu çizmek için Yalnızca Bir Kez Bakarsınız (YOLOv5) modeli kullanıldı. Ardından, tankın konumunu belirlemek için normalleştirilmiş 8 noktalı algoritma ve nirengi yöntemi kullanıldı. ATGM daha sonra servo motorlar kullanılarak hedeflenen tanka doğru yönlendirildi. YOLOv5 nesne algılama modeli oyuncak tank kullanılarak test edilirken, hedeflenen tankın konumu pan ve tilt kamera kullanılarak test edildi. Sistemin performansı tatmin ediciydi. Silah iç mekanlarda test edildi ve gerçek bir tanksavar füzesine başarıyla kuruldu. Nesne algılama modelleri ve bilgisayarlı görü teknolojileri silah endüstrisine dahil edilerek akıllı ve otonom bir silah geliştirildi.
Özet (Çeviri)
The second generation of anti-tank guided missiles (ATGMs) depend mainly on the operators' skills to aim and hit targets, which makes them less precise. On the other hand, third-generation ATGMs are costly and susceptible to electronic interference. To address these issues, a smart and autonomous control circuit for ATGMs was designed and built using artificial intelligence and computer vision technologies. The control circuit is accurate and cost-effective. The system uses an object detection model to identify the target tank and employs the fundamental matrix and triangulation methods to determine its location. Therefore, the resulting control circuit is intelligent, automated, precise, and reasonably priced. To detect a tank, two consecutive images of the tank were taken using a camera from NVIDIA Jetson TX2 Development Kit. The You Only Look Once (YOLOv5) model was then utilized to identify the tank and draw a bounding box around it. Next, the normalized 8-point algorithm and triangulation method were employed to determine the tank's location. The ATGM was then guided toward the targeted tank using servomotors. The YOLOv5 object detection model was tested using a toy tank, while the targeted tank's location was tested using a pan and tilt camera. The system's performance was satisfactory. The weapon was tested indoors and successfully installed on a real anti-tank missile. By incorporating object detection models and computer vision technologies into the weapon industry, an intelligent and autonomous weapon was developed.