The Implications of the use of Building Environmental Assessment Tools within the Building Practice in Turkey
Türkiye'de Yeşil Bina Sertifika Sistemlerinin Bina Tasarım ve Yapım Süreçlerine Etkisi
- Tez No: 825711
- Danışmanlar: PROF. DR. NICCOLO ASTE, YRD. DOÇ. DR. LAVINIA CHIARA TABLIABUE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Politecnico di Milano
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Yapı fiziği alanında, tasarım paradigmasında bir değişiklik yapma ihtiyacını yakın zamanda dile getirdi. Bu mevcut mekanik bir dünya görüşü tarafından şekillendirilen paradigmadan, bütünsel/canlı sistemler tarafından bilgilendirilen, yani ekolojik bir dünya görüşüne geçiş gerektiğini belirttiler. Bu çağrı, tasarım ve yaşam biçimleri geliştirme ihtiyacını göstermektedir. Bu kolay bir görev değildir çünkü binalar ve şehirler derin yapılar tarafından yönlendirilen sosyo-teknik sistemlerden kaynaklanır ve enerji, ulaşım, politika ve teknoloji gibi bir dizi sağlama sistemini paylaşırlar. Bu nedenle yenilik, sistemsel bir yaklaşım gerektirir. Bu çağrılara rağmen ve alternatif tasarım ve değerlendirme araçlarının sayısının artmasına rağmen, mekanik bir dünya görüşüne dayalı olarak geliştirilen belirli bir araç seti, 'gerçek' pazarı domine etmeye devam etmektedir. Bina çevresel değerlendirme araçları (BEAT'ler), BREEAM, Procedure HQE ve LEED gibi, sürdürülebilir bir bina kavramının kamusal farkındalığını ve algısını önemli ölçüde etkilemiştir. Şu anda Türkiye'de, mimari tasarımda sürdürülebilirlik konusundaki gelecek yönü, LEED ve BREEAM'ın yeteneklerine dayanıyor gibi görünmektedir. Daha iyi alternatiflerin eksikliği nedeniyle, bu araçlar projelerin değerlendirmesi olarak kullanılmak yerine tasarım yönergeleri olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle tez, bu araçların bizi yeni bir paradigma yolunda nasıl yönlendirebileceğini, muhtemelen uygulama düzeyinde ve yapı çevresi sosyo-teknik sisteminin bilişsel, düzenleyici ve normatif kurallarından sapmayı içeren radikal yeniliklerin bir dizi yolu araştırmayı amaçlamaktadır. Tez, sürdürülebilirlik kavramının tartışmalı doğası ve ekolojik dünya görüşünün tasarım prensiplerini ele alan BEAT'lerin eleştirel bir gözden geçirmesini sunar. Ardından, Multi-Level Perspective (MLP) adlı orta düzey teoriye dayalı geliştirilen iki sezgisel modeli ve sosyal pratik teorisi (SPT) adlı teoriyi ayrıntılı bir şekilde açıklar. Bu modelleri kullanarak, altı vaka çalışması projesinin nitel analizi yoluyla BEAT'ler tarafından şekillendirilen tasarım uygulamalarını incelemektedir. Bu araçların alandaki takdir edilme biçimini anlamak için, tez aynı zamanda sertifikalı projelerde çalışmış profesyoneller ve daha önce deneyimi olmayan profesyoneller olmak üzere iki grup uzmana bir anket düzenler. Tez öncelikle Türkiye'deki vaka çalışması projelerinin tasarım uygulamalarında BREEAM ve LEED'in kullanımını, SPT aracılığıyla inceleyerek mimarların uygulamalarını bu araçlara göre nasıl uyarladıklarını ve bu uygulamaların radikal yenilikler getirip getirmediğini ortaya çıkarır. İkinci olarak, MLP tarafından sağlanan sezgisel metodoloji aracılığıyla, bu araçların yapı sektöründe derin yapısal değişikliklere yol açma etkilerini inceleyerek, bu niş uygulamalar ile yapı çevresi sosyo-teknik sistemi arasındaki etkileşimleri vurgular. Bu uygulamaların BEAT'lerle sentezlenmesi ve Türkiye'deki yapı çevresi sosyo-teknik sistemi üzerinde etkili olan genel rejimlerle etkileşimleri temelinde, tez tasarım profesyonellerinin rutin uygulamalarındaki radikal yenilikleri engelleyen engelleri tartışır. Tez, yapı çevresinde sürdürülebilirliği elde etmek için yeni uygulamalar geliştirirken sosyo-teknik rejimlerin yapılandırma etkilerini dikkate almanın önemini ortaya koyar ve gelecek nesil değerlendirme araçları için yeni düşünceler önerir.
Özet (Çeviri)
Researchers in the field of built environment have recently called for a shift in paradigm in designing from the current one framed by a mechanistic worldview to one informed by whole/living systems, that is, an ecological worldview. This call indicates the need of innovating ways of designing and ways of living. This is not an easy task since buildings and cities result from socio-technical systems guided by deep structures, sharing a number of systems of provision, such as energy, transportation, policy, and technology. Therefore innovation requires a systemic approach. Despite these calls and the growing number of alternative design and assessment tools, a particular set of tools, developed based on a mechanistic worldview, appear to dominate the 'real' market. The building environmental assessment tools (BEATs), such as BREEAM, the Procedure HQE, and LEED, have significantly affected both the public and the market awareness and the perception of what a sustainable building is. Currently in Turkey, the future direction of sustainability in architectural design seems to rely on the abilities of LEED and BREEAM. Due to the lack of better alternatives, these tools are used as design guidelines, instead of their original objective as assessment of projects. Therefore the thesis intends to understand what the promise of these tools would be in steering us towards a new paradigm, possibly through a number of radical innovations which diverge from cognitive, regulatory, and normative rules of the context, both at the practice level and the socio-technical system of the built environment. The thesis presents a critical review of BEATs based on a discussion of the contested nature of the concept of sustainability and the design principles of the ecological worldview. It then elaborates two heuristic models developed in middle-range theory called Multi-Level Perspective (MLP), and social practice theory (SPT) to study the design practices framed by BEATs through qualitative analysis of six case study projects. To gain a holistic understanding of the appreciation of these tools in the field, the thesis also conducts a survey on two groups of professionals –those who worked on certified projects and those without prior experience. The thesis first explores the use of BREEAM and LEED within the design practices of case study projects in Turkey through SPT to reveal how the architects accommodate their practice relative to BEATs and to examine whether these practices introduce radical innovations. Second, through the heuristic methodology provided by MLP, it investigates the influences of these tools in enabling major deep-structural changes in the building sector by underscoring the interactions between these niche practices and the regimes in the socio-technical system of built environment. Based on the synthesis of these practices with BEATs, along with their interactions with the overarching regimes effective on the socio-technical system of built environment in Turkey, the thesis discusses the barriers in routine practices of design professionals that preclude making radical innovations in process. It suggests ways to develop new practices in the field of architecture and reveals the problems stemming from the application of international tools in Turkey. The study puts forth the importance of considering the structuring effects of socio-technical regimes while developing new practices for attaining sustainability in built environment and suggests new considerations for next generation assessment tools.