Üniversitelerde mali performans değerlendirme: Veri zarflama analizi ile bir uygulama
Evaluation of financial performance and financial literacy in universities: An application with data envelopment analysis
- Tez No: 825712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma COVID-19 pandemisi sonrasında ortaya çıkan ekonomik kriz ortamında üniversitelerin mali etkinliklerini ölçmeyi hedeflemektedir. Üniversitelerin COVID- 19 pandemi öncesi, pandemi dönemi ve sonrası dönemi mali performans ölçümünün yapılması yönüyle literatürden farklılaşmaktadır. Pandemi öncesi ve sonrası mali analizlerin karşılaştırmalı olarak kamu üniversiteleri üzerinde uygulama alanını az bulması bu çalışmayı gerekli kılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de faaliyet gösteren ve İç Anadolu Bölgesinde yer alan dört devlet üniversitesi ele alınmış ve bu üniversitelerin 2018-2021 yılları arasındaki dört yıllık mali performans değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada yöntem olarak Veri Zarflama Analizi (VZA) seçilmiştir. VZA'nin uygulamasında üç girdi ve toplam beş çıktı olmak üzere sekiz değişken ile analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, analize dahil edilen üniversitelerin farklı yıllarda etkin oldukları, etkin olmadıkları yıllarda ise hangi alanlarda iyileştirmeler yapmaları gerektiğine dair değerlendirmeler sunularak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the financial efficiency of universities in the economic crisis environment after the COVID-19 pandemic. It differs from the literature in terms of measuring the financial performance of universities before, during and after the COVID-19 pandemic. The comparatively low empirical studies were conducted of pre-pandemic and post-pandemic financial analyses on public universities made this study necessary. Within the scope of the study, four state universities operating in Turkey and located in the Central Anatolian Region were discussed and the financial performance of these universities between 2018-2021 was evaluated. Data Envelopment Analysis (DEA) was chosen as the method in the study. In the application of DEA, the analysis was carried out with a total of eight variables, three inputs and five outputs. As a result of the study, some suggestions were made by presenting the evaluations on which universities included in the analysis were active in different years and in which areas they should make improvements in the years when they were not active.