An assessment of Uzbekistan's progress towards green economy
Özbekistan'ın yeşil ekonomiye yönde gelişiminin bir değerlendirilmesi
- Tez No: 879327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATIL AŞICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde çevresel zorluklar, nüfus artışı ve hızlı kentleşmenin damgasını vurduğu kritik bir anda Özbekistan, emisyon yoğunluğu ve diğer sürdürülebilirlik konularını ele alma konusunda ciddi bir baskıyla karşı karşıya. Norkulov v.d. 2022)'ye göre, ülkenin emisyon yoğunluğu Orta Asya'nın iki katından fazla, küresel ortalamanın altı katı ve ECA bölgesel ortalamasının on sekiz katıdır. Bu, sürdürülebilir uygulamalara öncelik verilmesi ve iklim değişikliğinin azaltılması ihtiyacını vurgulamaktadır. Yeşil ekonomiye geçiş kritik öneme sahiptir çünkü kaynakların sorumlu kullanımını ve emisyonların azaltılmasını teşvik etmektedir. Bu değişim yalnızca küresel sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu olmakla kalmıyor, aynı zamanda ekonomik büyüme ve çevresel risklere karşı dayanıklılık için fırsatlar da sunuyor. Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, daha yeşil ve daha müreffeh bir geleceğe giden yolu açabilir. Yeşil ekonomi, çevreyi korurken ve sosyal kapsayıcılığı teşvik ederken ekonomik büyümeyi başarmak için ilgi çekici bir çerçeve sunar. Özbekistan'da son beş yılda politika yapıcılar arasında ekonomik, çevresel ve sosyal hedefleri uyumlu hale getirmek için yeşil ekonomiye geçişe yönelik ivme arttı ve ulusal kalkınma gündemleri şekillendi. Buna rağmen araştırmalar Özbekistan'da yeşil ekonomiye geçişin kanıtlarına ilişkin sistematik ve kapsamlı bir değerlendirmeyi henüz ortaya koymuş değil. Bu tez, Özbekistan'ın ekonomisini yeşilleştirme yolculuğunun kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Bu tezin amacı, Özbekistan'ın deneyimleri, zorlukları ve fırsatları hakkında bilgi sunarak yeşil ekonomiye geçiş literatürüne katkıda bulunmaktır. Bunu yaparak, Özbekistan'da sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmaya yönelik karar alma süreçlerini bilgilendirmeyi ve eylemlere rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma, yeşil ekonomik kalkınma ile Paris Anlaşması ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gibi temel uluslararası sürdürülebilirlik ve iklim girişimleri arasındaki karmaşık ilişkiyi araştırıyor. Yeşil bir ekonominin gelişimini yönlendiren uluslararası taahhütler ve bu taahhütlerin yerine getirilmesine yardımcı olan yeşil ekonomi ilişkisinin ikili doğasının farkındadır. Özbekistan'ın uluslararası yükümlülüklere uyumunu değerlendiren çalışma, mevcut başarıları ve zorlukları tanımlayarak yeşil ekonominin çeşitli yönlerini iyileştirmenin yollarını öneriyor. Aynı zamanda Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) ve Kuşak ve Yol Girişimi (KYG) gibi önemli girişimlerin ülkenin yeşil dönüşümü üzerindeki etkisine odaklanıyor. Bu seçim, bunların tez konusuyla doğrudan ilgisine, sürdürülebilir kalkınma gündemlerini şekillendirmedeki küresel ve bölgesel önemine ve ayrıca AYM'nin AB ile ortak ilişkilerde bulunan ülkelerdeki dönüştürücü potansiyeli ve Özbekistan'ın ana ortaklarından biri olan Çin'in liderliğindeki sürdürülebilir kalkınma için KYG'nin olası etkilerine dayanmaktadır. Bu analizin amacı, bu girişimlerin Özbekistan'da yeşil ekonomiye geçiş üzerindeki etkileri ve potansiyel etkileri hakkında değerli bilgiler sağlamaktır. Metodolojik olarak tez, ilgili literatürün kapsamlı masa incelemeleri, devlet ve uluslararası kuruluşların raporları, stratejik belgeler ve haber makaleleri aracılığıyla toplanan hem niteliksel hem de niceliksel verileri birleştiren bir SWOT analizi kullanmaktadır. SWOT analizinin belirli bileşenlerini belirlemeye yönelik sistematik yaklaşım, öncelikle uluslararası örgütlerden ve hükümet raporlarından gelen yüksek kaliteli yayınların incelenmesini içeriyordu. Faktörler, 2019-2024 dönemindeki bu incelenen belgelerde sık sık bahsedilmeleri temelinde seçildi. Dünya Bankası, BM, OECD ve benzeri kuruluşlar tarafından yapılan yayınlar, çoğu Özbekistan'daki yeşil ekonomi gelişiminden sorumlu kilit kamu kurumlarının katılımı veya doğrulamasıyla geliştirildiği için yüksek kaliteli olarak kabul edildi. Ek olarak, bu yaklaşım web'de bulunan saygın haber makaleleri aracılığıyla doğrulamayı içeriyordu. Bir faktör bu güvenilir kaynaklar tarafından sık sık alıntılanmış ve onaylanmışsa, analize dahil edildi. SWOT analizi ayrıca uluslararası taahhütlerin, girişimlerin, ülke çapındaki stratejilerin/belgelerin ve sektör politika analizinin analizi sonucunda belirlenen faktörleri de içeriyordu. Analiz, politikaların, makalelerin, yüksek kaliteli yayınların ve diğer ilgili belgelerin kapsamlı bir incelemesini içeriyordu. Bu kapsamlı yaklaşım, SWOT analizinin çok yönlü olmasını ve güvenilir kaynakları yansıtmasını sağladı. Ülkedeki mevcut duruma gelince, yeşil kalkınmanın yörüngesi, stratejik belgelerin kabul edilmesi ve iddialı hedeflerin belirlenmesi yoluyla eşi benzeri görülmemiş bir ivme kazanmış ve sürdürülebilir büyümeye yönelik güçlü bir kararlılık ortaya koymuştur. Yeşil Strateji 2019-2030 ve Yeşil Strateji Eylem Planı 2030 gibi girişimler, enerjiden tarıma ve ulaştırmaya kadar sektörleri kapsayan yeşil bir ekonomiye geçiş için kapsamlı çerçeveler ortaya koydu. Ayrıca, iklim değişikliği hedeflerinin 2022-2026 Yeni Özbekistan Kalkınma Stratejisi ve Özbekistan- 2030 Stratejisi gibi üst düzey stratejik belgelere entegrasyonu, ulusal kalkınma hedeflerinin çevresel önceliklerle uyumlu hale getirilmesine yönelik bütünsel bir yaklaşımı yansıtmaktadır. Bununla birlikte, belirlenen son tarihlerin karşılanmasında gecikmeler ve özellikle yüksek emisyonlarla karakterize edilen alanlarda daha ayrıntılı ve kapsayıcı sektör politikalarına duyulan ihtiyaç gibi süregelen zorluklar nedeniyle, politika geliştirmede iyileştirme için hala yer vardır. Ayrıca, daha fazla detaylandırmayı gerektirebilecek hedeflerden kaynaklanan, zaman zaman ölçülebilirlik konusunda netlikten veya belirtilen hedeflere ulaşmak için açıkça ana hatları çizilen bir metodolojiden yoksun olan zorluklar da vardır. İvmeyi sürdürmek için, bu çok yönlü zorlukları kapsamlı bir şekilde ele almak ve yeşil kalkınma girişimlerinin etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak için izleme mekanizmalarını güçlendirmek çok önemlidir. Bu çalışma, yeşil ekonomi modelinin Özbekistan için büyük önem taşıdığı ve ülkenin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Paris Anlaşması gibi uluslararası sürdürülebilir kalkınma taahhütlerini karşılamasına yardımcı olduğu sonucuna varmaktadır. Sürdürülebilir kalkınmaya geçiş, Özbekistan'ı yalnızca Avrupa Yeşil Mutabakatı gibi girişimlerin katı çevre standartlarına uygun hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda küresel rekabet gücünü de artırıyor. Ancak Kuşak ve Yol Girişimi altında yapılan yatırımlar yenilenebilir enerji altyapısını güçlendirebilirken, bu girişim kapsamındaki fosil yakıt projelerinin riski ve potansiyel olarak yetersiz kalabilecek çevresel etki değerlendirmeleri, Özbekistan'ın karbon yoğun kaynaklardan uzaklaşmasını tehdit ediyor. Dahası, Çin'in katılımına aşırı güven, yerel yeşil endüstrilerin gelişimini engelleyebilir ve ekonomik olarak kendi kendine yeterliliği engelleyebilir. Tez, Özbekistan'ın çeşitli sektörleri kapsayan kapsamlı politika ve stratejilerin benimsenmesi yoluyla yeşil bir ekonomiye geçişte önemli ilerlemeler kaydettiği sonucuna varmaktadır. Zorluklara rağmen Özbekistan, uluslararası sürdürülebilirlik taahhütlerini neredeyse yerine getirirken ekonomik büyümesini çevresel önceliklerle uyumlu hale getirmeyi hedefleyerek sürdürülebilirliğe güçlü bir bağlılık gösteriyor. SWOT analizi, Özbekistan'ın yeşil ekonomiye geçişinin sürdürülebilir ekonomik büyüme, bol doğal kaynaklar ve çevresel sürdürülebilirliğe güçlü bağlılık gibi güçlü yönlerle desteklendiğini ortaya çıkarmaktadır. Ancak yönetişim zorlukları, sınırlı özel sektör katılımı ve altyapı boşlukları gibi zayıflıklar ilerlemeyi engellemektedir. Fırsatlar uluslararası işbirliği, demografik avantajlar ve yeşil tahviller gibi finansal araçlarda yatarken, tehditler arasında işgücü piyasasının dönüşümüyle ilgili riskler, yenilenebilir enerjinin benimsenmesinin ön maliyetleri, zayıf politika uygulaması ve fosil yakıtlardan küresel uzaklaşmalara karşı hassasiyet yer alıyor. Tez, zorlukların üstesinden gelmek ve fırsatlardan yararlanmak için bir dizi öncelikli alan ve öneri sunmaktadır. Bunlar arasında yönetişim ve düzenleyici çerçevelerin güçlendirilmesi, kapasite geliştirmenin ve insani gelişmenin güçlendirilmesi, özel sektör katılımının teşvik edilmesi, sürdürülebilir kentleşmenin ve altyapı gelişiminin teşvik edilmesi, döngüsel ekonomi ilkelerinin benimsenmesi, finans sektörünün yeşil araçlarla iyileştirilmesi ve izleme ve veri yönetiminin geliştirilmesi yer alıyor.
Özet (Çeviri)
Today, at a critical moment marked by environmental challenges, population growth and rapid urbanization, Uzbekistan faces significant pressure to address emissions intensity and other sustainability issues. According to Norkulov et al. (2022), the country's emission intensity is more than double that of Central Asia, six times the global average, and eighteen times the ECA regional average. This highlights the need to prioritize sustainable practices and mitigate climate change. The transition to a green economy is critical because it promotes the responsible use of resources and the reduction of emissions. This shift not only aligns with global sustainable development goals, but also offers opportunities for economic growth and resilience to environmental risks. Ensuring sustainable development can pave the way to a greener and more prosperous future. The green economy offers a compelling framework for achieving economic growth while preserving the environment and fostering social inclusivity. In Uzbekistan, over the last five years, the momentum towards transitioning to a green economy to harmonize economic, environmental, and social goals has surged among policymakers, shaping national development agendas. Despite this, research has yet to produce a systematic and comprehensive assessment of the evidence of a green economy transition in Uzbekistan. This thesis offers a comprehensive analysis of Uzbekistan's journey towards greening its economy. The purpose of this thesis is to contribute to the literature on green economy transitions by offering insights into Uzbekistan's experiences, challenges, and opportunities. By doing so, it aims to inform decision-making processes and guide actions towards achieving sustainable development goals in Uzbekistan. Moreover, this work explores the complex relationship between green economic development and key international sustainability and climate initiatives such as the Paris Agreement and the SDGs. It recognizes the dual nature of this relationship, with international commitments driving the development of a green economy and a green economy helping to deliver on those commitments. By assessing Uzbekistan's compliance with international obligations, the study identifies current achievements and challenges, suggesting ways to improve aspects of the green economy. It also deepens the impact of important initiatives such as the European Green Deal and the Belt and Road Initiative on the country's green transition. This selection is based on their direct relevance to the thesis topic, their global and regional significance in shaping sustainable development agendas, as well as their two-way implications for Uzbekistan, such as the transformative potential of EGD in EU partner countries and the implications of the BRI for sustainable development led by China, one of Uzbekistan's main partners. The purpose of this analysis is to provide valuable information on the implications and potential impact of these initiatives on the transition to a green economy in Uzbekistan. Methodologically, the thesis employs a SWOT analysis, integrating both qualitative and quantitative data collected through comprehensive desk reviews of relevant literature, reports from state and international organizations, strategic documents, and news articles. This approach allows for a holistic understanding of Uzbekistan's current situation and facilitates the formulation of targeted recommendations. This work concludes that the green economy model is of great importance for Uzbekistan, helping the country meet international sustainable development commitments such as the SDGs and the Paris Agreement. The transition to sustainable development not only brings Uzbekistan into line with the strict environmental standards of initiatives such as the European Green Deal, but also improves its global competitiveness. However, while investments in the Belt and Road Initiative can strengthen renewable energy infrastructure, the risk of fossil fuel projects, under this intiative, and potential inadequate environmental assessments threaten Uzbekistan's shift away from carbon-intensive sources. Moreover, over-reliance on Chinese participation may hamper the development of domestic green industries and hinder economic self-sufficiency. Uzbekistan has made significant strides in transitioning towards a green economy, evident through the adoption of comprehensive policies and strategies spanning various sectors. Despite challenges, Uzbekistan demonstrates a strong commitment to sustainability, aiming to align its economic growth with environmental priorities while almost meeting international sustainability commitments. SWOT analysis revealed that Uzbekistan's transition to a green economy is supported by strengths such as sustained economic growth, abundant natural resources, and a strong commitment to environmental sustainability. However, weaknesses such as governance challenges, limited private sector engagement, and infrastructure gaps hinder progress. Opportunities lie in international collaboration, demographic advantages, and financial instruments like green bonds, while threats include risks related to labor market transformation, upfront costs of renewable energy adoption, poor policy implementation, and vulnerability to global shifts away from fossil fuels. To address challenges and take advantage of opportunities, the thesis presents a set of priority areas and recommendations. These include enhancing governance and regulatory frameworks, strengthening capacity building and human development, fostering private sector engagement, promoting sustainable urbanization and infrastructure development, embracing circular economy principles, improving the financial sector with green tools, and enhancing monitoring and data management.