Markanın kullanılması zorunluluğu ve markanın kullanılmamasının sonuçları
Obligation to use a trademark and the consequences of non-use
  1. Tez No: 825715
  2. Yazar: ASLI ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NILSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışması, uluslararası mevzuat ve uygulamalar ışığında ve Türk yasal mevzuatı çerçevesinde markanın kullanım zorunluluğu ile bu zorunluluğa aykırı davranmanın hukuki sonuçlarını konu edinmektedir. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu (“SMK”) getirileri ile mülga 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (“KHK”) bu çalışma kapsamında önemle incelenmiş olup taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalarla birlikte Kanunumuza etki eden Avrupa Birliği (“AB”) Tüzük ve Direktifleri de incelemede dikkate alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, uluslararası ve ulusal düzende markanın kullanılması zorunluluğuna dair hükümler içeren ve Türkiye'nin de taraf olduğu anlaşma ve yasal düzenlemeler incelenmiştir. İkinci bölümde, markanın kanunun öngördüğü şekliyle kullanım esasları ele alınarak markanın ne şekilde, kim tarafından, ne zaman ve nerede kullanılması halinde Kanuna uygun ve geçerli bir kullanım kabul edileceği incelenmiştir. Üçüncü bölümde, idari prosedürlerde Türk Patent ve Marka Kurumu (“TÜRKPATENT”) ve mahkemeler nezdinde markanın kullanıldığının ispatı müessesine giriş yapılmıştır. Markanın kullanılmamasına hukuk düzenimizce bağlanan sonuçlar altında kullanım ispatı müessesesinin TÜRKPATENT uygulaması ile bu müessesenin marka tescili idari süreçlerine ve hukuk davalarına etkileri incelenmiştir. Yine hükümsüzlük ve tecavüz davalarındaki kullanmama defi imkanı ve iptal davaları da bu kapsamda irdelenmiştir. Dördüncü bölümde markanın kullanıldığının ne şekilde ve hangi deliller ile kim tarafından ispat edilebileceği meselesi irdelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise markanın kullanım zorunluluğu ile kazanılmış haklar ve kötü niyet ilişkisi irdelenmiş ve bu kapsamda uygulamada karşılaşılan sorunlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the obligation to use a trademark within the framework of Turkish legislation in the light of international legislation and practices, and the legal consequences of violating this obligation. The adoption of Industrial Property Law No. 6769 and the abrogated Decree-Law No. 556 on the Protection of Trademarks have been carefully examined within the scope of this study. The European Union Regulations and Directives affecting our Law, together with the international agreements we are a party to, were also taken into consideration. In the first part of the study, agreements and legal regulations to which Turkey is a party and which contain provisions regarding the obligation to use the trademark in international and national order are examined. In the second chapter, the principles of use of the trademark as stipulated by the law are discussed and it is examined how, by whom, when, and where the trademark will be accepted as a valid use. In the third chapter, proof of use request in administrative procedures before the Turkish Patent and Trademark Office and the courts has been introduced. The Turkish Patent practice of the proof of use request, its effect on trademark registration administrative processes and civil cases, the possibility of non-use defense in invalidity and infringement cases, and revocation actions are examined under the consequences for not using the trademark. In the fourth chapter, the issue of how and by whom the use of the trademark can be proven with what evidence has been examined. In the last part of the study, the relationship between acquired rights, bad faith, and the obligation of use is studied, and the problems encountered in practice related to the obligation to use are mentioned.