Z kuşağının akademik eğitimine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri
Executive and teacher's opinions on academic education of generation Z
  1. Tez No: 825770
  2. Yazar: SERAP KARAAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İlköğretimden ortaöğretime kadar örgün öğrenim gören öğrencilerin tamamının oluşturduğu Z kuşağının en belirleyici özelliği, sürekli çevrimiçi olan teknolojik cihazlarla olan etkileşimleridir. Teknoloji ile bu kadar iç içe bir hayat yaşayan Z kuşağının eğitim hayatında da bu etkileşim sürmektedir. Teknolojinin eğitim öğretime olumlu ve olumsuz etkilerinin araştırıldığı bu dönemde araştırmanın odak noktasını oluşturan Z kuşağının kişisel özelliklerinin ne olduğu, akademik başarılarının ne durumda olduğu ve nasıl artırılabileceği şeklindeki önemli sorulara cevap bulunması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseninde hazırlanan çalışmanın çalışma grubunu ortaokullarda görev yapan 12 öğretmen ve 9 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar arasında geleneksel eğitim yöntemlerinin bu kuşak için anlamsızlaştığı, sürekli, hızlı ve değişken bir hayat yaşamalarının sonucu olarak sabırsız, hayatı hızlı yaşayan, dikkat eksikliği yaşayan bireyler olduğu, bu yüzden de akademik açıdan başarısız görüldüğü yer almaktadır. Bunun önüne geçmek için de öğretmenlerin teknoloji odaklı gelişim sağlamaları, müfredatın daha sade bir hale getirilmesi gibi çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most defining feature of the Z generation, which consists of all students who have formal education from primary to secondary education, is their interaction with technological devices that are constantly online. This interaction continues in the education life of Generation Z, who live a life so intertwined with technology. In this period when the positive and negative effects of technology on education are investigated, the aim of this study is to find answers to important questions such as what the personal characteristics of generation Z are, what their academic achievements are and how they can be increased. The sample of the study, which was prepared in the phenomenology pattern, which is one of the qualitative research methods, consists of 12 teachers and 9 school administrators working in secondary schools. The study group of the research was formed by the easily accessible sampling method. A semi-structured interview form was used to collect the data, and the collected data were analyzed by content analysis method. Among the results obtained, it is stated that traditional education methods have become meaningless for this generation, and as a result of living a continuous, fast and variable life, there are individuals who are impatient, live their lives fast and have attention deficit, and therefore they are seen as academically unsuccessful. In order to prevent this, solutions such as teachers' providing technology-oriented development and making the curriculum simpler were presented.