A user-centered data framework for customizing mass production in architecture
Mimarlıkta seri üretimi kişiselleştirmeye yönelik kullanıcı merkezli bir veri çerçevesi
  1. Tez No: 825786
  2. Yazar: DOĞA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK CAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kullanıcının temel mekânsal ihtiyaçlarını belirleyerek yaşam alanlarını standartlaştırmayı hedefleyen seri üretim yaklaşımı, aynı anda birden fazla kullanıcıya kısa sürede ve düşük maliyetle hizmet verebilmektedir. Seri üretimde tasarımcı anonim bir kullanıcı grubu için tasarım yapmaktadır. Bu durum zaman içinde çeşitli kullanıcıların farklı ihtiyaç ve isteklerinin karşılanmasını engellemiştir. Seri üretimin hızlı, düşük maliyetli ve düşük kaliteli ürünlerinin yerine kitlesel özelleştirme yaklaşımı kullanıcıya hızlı, düşük maliyetli ve yüksek kaliteli ürünler sunmayı amaçlamaktadır. Bu yaklaşım, seri üretimin ortadan kaldırdığı kullanıcının bireysel ihtiyaçlarını karşılayarak standartlaşmanın yarattığı sorunları çözme fikriyle ortaya çıkmıştır. Son derece kişiselleştirilebilir ürünleriyle kitlesel kişiselleştirme, kullanıcının tasarımda yer almasına olanak tanıyarak kullanıcıya bir kimlik kazandırır. Kullanıcı, tasarımda kullanılacak kullanıcı verilerinin tasarımcıya sağlanmasına dahil olurken, tasarımcı da bu verileri kullanarak bir tasarım gerçekleştirilmesinde rol oynayacaktır. Kitlesel ölçekli bir tasarımda her bireyin verilerinin tek tek işlenmesi mümkün olmadığından, kullanıcı verilerinin toplanması, biriktirilmesi ve işlenmesi için bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanılır. Kullanıcıların günlük hayatlarında sürekli kullandıkları teknolojik cihazlar yardımıyla, kullanıcıların konutlarında kişiselleştirmeyi sağlayacak verilerin elde edilmesi mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, kullanıcının günlük aktiviteleri ve mekânsal rutinlerinden elde edilen veriler ile kullanıcıların yaşam alanlarının özelleştirilmesi için kullanıcı merkezli bir veri çerçevesi oluşturulmaktadır. Bu veri çerçevesinin kullanılması ile farklı kullanıcılar için kişiselleştirilebilir konutlar tasarlanabilir. Aynı zamanda, enformasyon ve iletişim teknolojileri yardımıyla yapılan sürekli takip sayesinde, kullanıcıların zaman içinde değişen istek ve ihtiyaçlarının tespiti üzerinden kullanıcının mevcut konutunun kişiselleştirilmesi de sağlanabilir. Kullanıcının aktivitelerinin ve mekânsal rutinlerinin gözlemlenmesi, tanımlı bir çerçeve altında toplanmış bir kullanıcı profili sağlayarak konutta kişiselleştirmeyi destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
The mass production approach, which aims to standardize living spaces by determining the basic spatial needs of the user, can serve more than one user at the same time in a short time at low cost. In mass production, the designer designs for an anonymous user group. This situation has prevented meeting the different needs and desires of various users over time. Unlike the fast, low-cost and low-quality products of mass production, the mass customization approach aims to provide fast, low-cost and high-quality products to the user. This approach emerged with the idea of solving the problems created by standardization by meeting the individual needs of the user that mass production eliminates. With its highly customizable products, mass customization allows the user to take part in the design, giving the user an identity. While the user is involved in providing the designer with user data to be used in the design, the designer will play a role in the making a creation using this data. Since it is not possible to process the data of each individual individually in a mass-scale design, information and communication technologies are used to collect, accumulate and process user data. With the help of technological devices used constantly in daily life, it is possible to obtain data that will enable customization in users' living spaces. In this study, a user-centered data framework is created for the customization of users' living spaces with the data obtained from the user's daily activities and spatial routines. Using this data framework, not only can customizable housing be designed for different users. At the same time, through continuous observation with the help of information and communication technologies, it is also possible to customize the user's existing house by identifying the changing needs and desires of users over time. Observation of the user's activities and spatial routines will support customization in housing by providing a user profile.