Grafit takviyeli policarbon (PC)-akrilonitril bütadien stiren(ABS) kompozitlerinin üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of graphite reinforced polycarbon (PC)- acrinolitryle butadiene styrene (ABS) composites
- Tez No: 825785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARTERİ, DOÇ. DR. MUHAMMET KARATAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada grafit katkılı mühendislik plastik kompozitleri üretilmiştir. Deneylerde katkısız, ağırlıkça %0.5, %1 ve %3 grafit katkılı PC-ABS plastik mühendislik malzemeleri elde edilmiştir. Elde edilen PC-ABS-Grafit kompozit malzemeleri ekstrüder ve enjeksiyon makineleri kullanılarak üretildi. Üretilen kompozitlerin mekanik, termal ve elektromanyetik kalkanlama özellikleri incelenmiştir. PC-ABS-Grafit kompozit malzemesinin ikinci ısıtma değerinde katkısız ABS ve katkısız PC malzemesinin Tg değerinde değişikliğe etki yaptığı bulundu. Elde edilen kompozitlerin belirlenen koruma performansı, yaklaşık 11,2 GHz'lik orta frekans bandında maksimum 10 dB SE değerlerine ve %90 koruma performansına sahip olduğu analiz edildi. Mekanik test sonuçları incelendiğinde ise PC-ABS-Grafit kompozit malzemelerin grafit oranın artmasıyla üretilen sertlik değeri artığı ve grafit katkısının sertliğe etkisinin olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, graphite doped engineering plastic composites were produced. In the experiments, undoped, 0.5, 1 and 3 wt% graphite doped PC-ABS plastic engineering materials were obtained. The PC-ABS-Graphite composite materials were produced using extruder and injection molding machines. The mechanical, thermal and electromagnetic shielding properties of the composites were investigated. It was found that at the second heating value of the PC-ABSGraphite composite material, undoped ABS and undoped PC material affect the change in Tg value. The shielding performance of the obtained composites was analyzed to have maximum 10 dB SE values and 90% shielding performance in the mid-frequency band of approximately 11.2 GHz. When the mechanical test results were analyzed, it was observed that the hardness value of PC-ABS-Graphite composite materials increased with the increase in graphite ratio and the graphite additive had an effect on hardness.