Gregorius Magnus ve roma Katolik Kilisesi'ndeki yeri
Gregory the Great and his place in roman Catholic Chruch
  1. Tez No: 825806
  2. Yazar: MUSTAFA FURKAN DİNLEYİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Tarihte yalnızca birkaç papa için kullanılan Magnus (Büyük/Yüce) unvanın sahiplerinden biri olan Papa I. Gregorius (ö. 604), Roma Katolik Kilisesi'nin en önemli isimleri arasında yer almakta ve Orta Çağ Avrupası'nın kurucularından biri olarak kabul edilmektedir. Papa I. Gregorius'u bu derece önemli kılan hususların neler olduğunun incelendiği bu çalışmada, üç temel hususun öne çıktığı söylenebilir. Birincisi, Gregorius'un yazmış olduğu eserler ve mektuplardır. Yaşadığı dönemdeki diğer papalarla kıyaslandığında oldukça üretken bir yazar olan Gregorius'un eserleri, Orta Çağ Hıristiyan literatürünü önemli ölçüde etkilemiştir. Bu eserlerde ahlak üzerine yapılan vurgu Hıristiyan toplumların yaşantısında kalıcı dönüşümler meydana gelmesine de katkı sağlamıştır. İkincisi, Kilise içinde ve manastır hayatında yapmış olduğu düzenlemelerdir. Tarihteki ilk keşiş papa olan Gregorius, manastırlara ve keşişlere özel bir ilgi göstermiş ve daha önce yapılmayan bir işi gerçekleştirerek keşişleri Roma Katolik Kilisesi'ne entegre etmeye çalışmıştır. Üçüncüsü ise Gregorius'un papalık süresi boyunca kurmuş olduğu siyasi ilişkilerdir. Batı Roma İmparatorluğu'nun 476 yılında yıkılmasının ardından Avrupa'da meydana gelen ve bir asırdan fazla bir süredir devam eden otorite boşluğu Gregorius tarafından Papalık aracılığıyla doldurulmak istenmiştir. Bu nedenle Gregorius yalnızca bir piskopos gibi davranmamış aynı zamanda bir siyasi liderin yapması gereken görevleri de üstlenerek hareket etmiştir. Bu bağlamda Gregorius, otorite ve düzeni sağlamak adına gerek yazmış olduğu eserlerde gerek kilise içerisinde yapmış olduğu düzenlemelerde gerekse kurmuş olduğu siyasi ilişkilerde daima Roma Katolik Kilisesi'nin üstünlüğünü ve otoritesini savunmuştur. Dile getirdiği argümanların tamamını Roma Katolik Kilisesi için benimsemiş olduğu vizyona uygun bir forma sokarak muhataplarına aktarmıştır.
Özet (Çeviri)
Pope Gregorius I (d. 604), one of the holders of the title Magnus (Great), which has only been used for a few popes in history, is one of the most important figures of the Roman Catholic Church and is considered one of the founders of medieval Europe. In this study, which examines what makes Pope Gregorius I so important, it can be said that three main issues stand out. The first is the works and letters written by Gregorius. Compared to other popes of his time, Gregorius was a prolific writer and his works had a significant impact on medieval Christian literature. The emphasis on morality in these works contributed to lasting transformations in the lives of Christian communities. Secondly, his reforms within the Church and monastic life. Gregorius, the first monk pope in history, took a special interest in monasteries and monks and tried to integrate them into the Roman Catholic Church, something that had not been done before. The third is the political relations Gregorius established during his papacy. After the fall of the Western Roman Empire in 476, Gregorius sought to fill the vacuum of authority in Europe that had existed for more than a century through the Papacy. For this reason, Gregorius not only acted as a bishop but also assumed the duties of a political leader. In this context, Gregorius always defended the superiority and authority of the Roman Catholic Church both in the works he wrote, in the arrangements he made within the church and in the political relations he established in order to ensure authority and order. He conveyed all of his arguments to his interlocutors in a form appropriate to the vision he envisioned for the Roman Catholic Church.