Psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerinin kekemelik bilgi düzeylerinin incelenmesi: Samsun örneklemi
Investigating stuttering knowledge levels of psychological counseling and guidence teachers: Samsun sample
  1. Tez No: 825805
  2. Yazar: ZEYNEP GAZALİ BOZTARLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gelişimsel kekemelik çocukluk döneminde başlayan, konuşmada tekrarlar, uzatmalar ve bloklarla karakterize bir akıcı konuşma bozukluğudur. Çocukların okulda çok uzun zaman geçirdikleri düşünüldüğünde en çok etkileşim kurdukları yetişkinlerin öğretmenler olması, öğretmenleri erken tanılama için en önemli meslek gruplarından biri haline getirmektedir. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) öğretmenlerinin kekemeliği olan çocuk ve ergenlerde okul ortamında öncelikli olarak karşılaşma olasılıkları yüksek olduğundan kekemelik hakkında yeterli bilgiye sahip olması önemlidir. Bu çalışma, Samsun ili Atakum ilçesindeki devlet okullarında görev yapan PDR öğretmenlerinin kekemelik hakkındaki bilgi düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada tek grup öntest-sontest karşılaştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmaya 68 PDR öğretmeni katılmış ve öğretmenlere“Kekemelik Hakkında Öğretmenlerin Bilgi Düzeyini İnceleme Anketi”uygulanmıştır. Anket, kekemelik alanında kullanılan öğretmen farkındalık anketleri ve konuyla ilgili makaleler taranarak oluşturulmuştur. Öğretmenler anketi ilk kez tamamladıktan sonra araştırmacı tarafından yüz yüze eğitim verilmiştir. Eğitim tamamlandıktan 1 ay sonra öğretmenlere tekrar anket sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developmental stuttering is a fluent speech disorder that begins in childhood and is characterized by repetitions, prolongations and blocks in speech. Given that children spend a significant amount of time at school, teachers, as the primary adults they interact with, play a crucial role in early identification of stuttering, making them one of the most important professional groups for recognizing stuttering (Abdalla & St. Louis, 2014; Al-Qaisi et al., 2020; Gottwald & Hall, 2003; Irani et al., 2012; Rocha et al., 2022). It is important for school guidance and counseling (SGC) teachers to have sufficient knowledge about stuttering, as they are highly likely to encounter children and adolescents with stuttering in the school environment. The aim of this study is to examine the knowledge levels of SGC teachers regarding stuttering before and after an informative training session in Atakum district of Samsun province, Turkey. The research design employed in this study is a single-group pretest-posttest comparison. Sixty-eight SGC teachers participated in the research, and they were administered the“Survey on Teachers' Knowledge Level about Stuttering.”The survey was developed by reviewing teacher awareness surveys and relevant articles in the field of stuttering. After completing the survey for the first time, the teachers received face-to-face training from the researchers. One month after the completion of the training, the survey was administered to the teachers again.